birgün

23° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 13.11.2019 17:42

Yargıtay, iş yerinde sarılan çalışanlarını işten çıkaran patronu haklı buldu!

Yargıtay, iş yerinde sarılan çalışanlarını işten çıkaran patronu haklı buldu!

İstanbul'da bir tekstil firmasında çalışan kadın ve erkek işçinin birbirine sarılması patronu rahatsız edince kadın çalışan, olay sonrası istifa etti. Erkek işçi de profesyonel çalışma prensiplerine aykırı davrandığı gerekçesiyle tazminatsız işten atıldı.

Mahkemeye başvuran Y.Y. haklı bulununca karar temyiz edildi. Mahkemenin kararını bozan Yargıtay, mesai bitiminde bekar iki çalışanın iş yeri sınırları içerisinde birbirine sarılmasını haklı fesih nedeni saydı.

Habertürk'ten Yasemin Güneri'nin haberine göre, İstanbul'da bir tekstil firmasında çalışan kadın ve erkek işçi, mesai saatinin bitiminde birbirlerini görünce diğer işçilerin yanında sarıldı. Bekar olan çalışanların mesai bitiminin ardından şirkete ait üretim bölümünün dışında yer alan alışveriş merkezi binasının içerisinde karşılaşıp sarılması, kameradan iş yerini izleyen patronun dikkatini çekti.

KADIN İSTİFA ETTİ, ERKEK TAZMİNATSIZ ATILDI

E.T. adlı kadın çalışan olay sonrası istifa etti. Erkek işçi de iş yeri sınırları içerisinde uygunsuz şekilde göründüğü, profesyonel çalışma prensiplerine aykırı davrandığı gerekçesiyle tazminatsız bir şekilde işten atıldı.

Y.Y. adlı çalışan, aynı işyerinde çalıştığı kız arkadaşıyla mesai bitiminde karşılaşınca sarıldığı için işten atılınca Bakırköy 12. İş Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkeme, iş yerine ait kamera kayıtlarını inceledi. İkisi de bekar olan çalışanların, üzerlerinde iş yeri kıyafeti olmadığı ve montlarıyla birbirlerine sarıldıkları kamera görüntülerine yansıdı.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız