YARSAV, OHAL Kararnamesi’yle kapatıldı: Süreç cadı avına dönüştürülüyor!

HABER MERKEZİ

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV), TSK'daki cunta yapılanması tarafından düzenlenen darbe girişiminin ardından yürütülen soruşturma kapsamında kapatıldı. YARSAV Başkanı Murat Arslan da Sayıştay’daki görevinden açığa alındı. BirGün’e konuşan Arslan, “Görünen o ki bir cadı avına dönüşüyor bu süreç” diyerek uygulamaya tepki gösterdi.

Darbe girişimi ardından ilan edilen OHAL’in ilk Kanun Hükmünde Kararname’si, bugün Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Kararname’ye göre 35 sağlık kuruluşu, 934 okul, 109 öğrenci yurdu, 104 vakıf, 1125 dernek, 15 üniversite ve 19 sendika kapatıldı.

YARSAV Başkanı da açığa alındı

Kapatılan dernekler arasında Yargıç Murat Arslan’ın başkanı olduğu YARSAV da var. Aynı zamanda Sayıştay’daki görevinden açığa da alınan Arslan, şunları söyledi: “Derneğimiz ilk çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname’yle kapatılan dernekler arasında. Ben de idari bir soruşturma başlatılması neticesinde görevden uzaklaştırıldım.

Hep aynı tehlikeye dikkat çekmiştik. Bu darbe girişimi sonrasında, sadece darbecilere yönelik bir süreç işletilmezse ciddi hukuk katliamına yol açılacağını söylemiştik. Buna çok dikkat edilmesi gerektiği, her şeyin hukuk içerisinde olması gerektiği yönünde uyarılarımızı defalarca yapmıştık. Sürecin bir cadı avına dönüştürülmemesi gerektiğini vurgulamıştık. Ama görünen o ki bir cadı avına dönüşüyor bu süreç ve masum olan olmayan, kuru veya yaş hepsi aynı torbaya dolduruluyor.

‘Asla geri adım atmayacağız’

Böyle bir uygulamayı kabul etmemiz mümkün değil. Her şeye rağmen mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz. Şimdiye kadar biz hep hukuk, demokrasi mücadelesi verdik, bundan sonra da kapatılma da, görevden uzaklaştırılma da, başka türlü bedeller de olsa bu bedelleri ödeyeceğiz, geri adım da asla atmayacağız.”

Yaşanan gelişme sonrasında olağanüstü toplanan YARSAV’dan kısa süre içerisinde açıklama yapılması bekleniyor.