birgün

20° AÇIK

YAŞAM 19.04.2021 08:13

Yaşadıklarımızın sorumlusu belli

Pandemiyle mücadele yolu olarak sahneleri kapatan, müziğin sesini kısan iktidar, sanatçıları adeta yoksulluğa mahkûm etti. Ankara’da yaşayan iki sanatçı “Dayanacak gücümüz kalmadı” diyerek iktidara sesleniyor.

Yaşadıklarımızın sorumlusu belli

Yaren ÇOLAK

Salgının en çok etkilediği kesimler arasında sanatçılar yer alıyor. Bir yılı aşkın süredir konser, tiyatro, sinema, kafe ve bar gibi mekânlar ya kapatıldı ya da çok kısıtlı şekilde açıldı. ‘Çarklar dönsün’ denilen ülkede pandemiyle mücadele yöntemi olarak müziğin sesi kısıldı. İktidarın yanlış ve eksik politikaları nedeniyle adeta açlığa terk edilen sanatçılar ise bu dönemde çözümü enstrümanlarını satarak eve ekmek götürmekte buldu. Sanatlarını icra ederek para kazanıp geçimlerini sağlayamayan sanatçılar, yevmiyeli işlerde çalışıyor ya da iş arıyor. Ankara’da yaşayan iki sanatçı, “sorumlusunu biliyoruz” diyerek yaşadıklarını BirGün’e anlattı.

Ankara’da İpli Kukla Yapım ve Oynatımı Ustası Alp Arısoy pandemiyle beraber işsiz kaldıklarını vurguluyor ve bu dönemde sanayide kamyon boşaltma gibi yevmiyeli işlerde çalıştığını belirtiyor. Meslektaşlarının birçoğunun durumunun aynı olduğunun altını çizen Arısoy, “Bir arkadaşım taksicilik yapıyor bir diğeri de simit satıyor. Ben de vasıfsız eleman olarak günlük 50-60 TL yevmiyesi olan işlerde çalışıyorum. Ancak işsizlik nedeniyle o sektörlere de çok talep var. İş bulmakta zorlanıyorum” diyor ve ekliyor: “21 yıldır ipli kukla yapım ve oynatım işi yapıyorum. Ramazanda Hacivat ve Karagöz gösterilerinden kazandığımız paralarla 3-4 ay geçimimizi sağlardık. Ancak iki ramazanda da böyle bir kazancımız olmadı. Durumumuz çok kötü. Kreşler ve özel okullarda gösteriler yapıyor, workshoplara katılıyorduk. Artık dışardan etkinlik alınmıyor. Sahneler zaten kapalı. Mağduruz. Devletten hiçbir destek almadık. Tiyatrocular için olan bin liralık yardıma başvuru esnasında bizden 750 liralık çekim yapmamız isteniyor. Bunlar çok komik rakamlar.”

yasadiklarimizin-sorumlusu-belli-866253-1.

BEBEK BEZİ BİLE ALAMIYORUZ

Çocuklarının temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamadığını aktaran Arısoy, “Esas orada zorlanıyoruz. 2 çocuğum var. Biri lisede biri 3 yaşında. Bebek bezi bile alamıyoruz. Lisedeki çocuğumun da tableti yok. Eğer iş aramaya gitmezsem benim telefonumdan derslere giriyor. Pandemide eşim de işsiz kaldı. Kirayı arkadaşlarımdan aldığım borçlarla ödüyoruz” diye konuşuyor.

DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI

Ankara Keçiören’de yaşayan Müzisyen Bayram Atalay da kendi gibi ülkedeki tüm müzisyen ve sanatçıların pandemide işsiz kaldıklarının altını çiziyor. Sayıları her geçen gün artan müzisyen ve sanatçı intiharlarına işaret eden Atalay, “Bunların sorumlusu ise ortada. Biz müzisyenlerle ilgili hiçbir çözüm bulunamadı” diyor.

yasadiklarimizin-sorumlusu-belli-866254-1.Atalay sözlerine şöyle devam ediyor: “16 Mart 2020’den bu yana işsizim. Gazinolarda, türkü barlarda sahne alıyordum. Pandemi başladığından beri işyerlerimiz kapatıldı ve bir yıldır açılmadı. Evimiz kira. 2 çocuğum var. Hiçbir gelirim yok. 3-4 aylık kiram birikti. Ev sahibi ‘kirayı ödeyemiyorsan çık’ diyor. Mahalle bakkalına 1,5-2 bin lira borcumuz var. Dayanacak gücümüz kalmadı. Başka işlere başvurdum ancak yine pandemi dolayısıyla iş bulamadım.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol