birgün

28° AÇIK

GÜNCEL 05.03.2017 08:22

Yasakları aşan kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için bir araya geliyor: Sokaklar da bizim meydanlar da

Kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bugün birçok kentte sokağa çıkıyor. Miting yasaklarını aşan kadınlar “Yaşam hakkımız, özgürlüğümüz, bedenimiz, emeğimiz için hayır” söylemiyle bir araya gelecek

Yasakları aşan kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için bir araya geliyor: Sokaklar da bizim meydanlar da

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bugün birçok kentte kadınlar sokağa çıkıyor. İstanbul 8 Mart Kadın Platformu'nun Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda, İzmir 8 Mart Kadın Platformu’nun da Gündoğdu Meydanı'nda 5 Mart Pazar günü yapacağı mitingler valilikler tarafından haksız gerekçelerle engellenmek istenmişti. Kadınların sosyal medya üzerinde yürüttüğü kampanyalarla yasağı tanımayacaklarını açıklaması ve yasağın kaldırılması için “Sokaklar da bizim meydanlar da” sloganıyla başlattıkları direniş önceki gün sonuç verdi ve yapılan görüşmeler sonunda yasaklar kaldırıldı.

Mücadele Diyarbakır'da da sonuç verdi
Diyarbakır Valiliği de, İstasyon Meydanı’nda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğini OHAL gerekçesiyle yasaklandığını duyurmuştu. Yapılan görüşmeler sonucu Diyarbakır'da da kadınlar günü etkinliğine yönelik yasak dün kaldırıldı. İstanbul ve İzmir’in ardından kadınların mücadelesi sonucunda Diyarbakır’da da 8 Mart’a izin çıktı.

“Yaşam hakkımız, özgürlüğümüz, emeğimiz, bedenimiz için ‘Hayır’ diyoruz” sloganıyla yurt genelinde bir araya gelecek kadınlar, anayasa değişikliği referandumuyla yaratılmak istenen tek adam rejiminin karanlığına karşı tek ses olma çağrısı yaptı.


Haklarımızı gasp eden zihniyete karşıyız
Kadın örgütleri, kadınların haklarını gasp etmek isteyen, 14 yılda kadın cinayetlerinin hızla artmasına göz yuman, kadınları yok sayan ve eşit görmeyen zihniyete karşı eylemlere katılımın ve kadınları biraradalığının çok önemli olduğu vurgulandı.

Yaşasın kadın dayanışması
İstanbul Ümraniye’de Çarşı Meydanı’nda dün bir araya gelen kadınlar 8 Mart etkinlikleri çerçevesinde basın açıklaması yaptı. “Yaşasın kadın dayanışması” sloganı atan kadınlar adına konuşan Fatma İrier, 2002-2015 yılları arasında 13 bin 928 kadın cinayeti gerçekleştiğini, kadına yönelik şiddetin son 14 yılda yüzde 1400, kadınlara yönelik cinsel tacizin yüzde 449 arttığını belirterek, “İktidarın cinsiyetçi nefret söylemleriyle evde, sokakta, iş yerlerinde kadına yönelik her türlü şiddet meşrulaştırılarak teşvik ediliyor” dedi.

***

Kadınlar tüm Türkiye’de sokağa çıkıyor!

İstanbul
»5 Mart 13.00’da Bakırköy Özgürlük Meydanı
»8 Mart 19.30’da Fransız Kültür Merkezi önü (Feminist Gece Yürüyüşü)
İzmir
»5 Mart 15.00’de Gündoğdu Meydanı
Ankara
»8 Mart 20.00’da Yüksel Caddesi
Bursa
»8 Mart 18.30’da Setbaşı
Adana
»8 Mart 17.30’da Atatürk Parkı
Diyarbakır
»8 Mart 11.00’da İstasyon Meydanı
Antalya
»8 Mart 18.30’da Üçkapılar (Feminist Gece Yürüyüşü )
»12 Mart 15.30’da Aydın Kanza Parkı
Eskişehir
»8 Mart 19.00’da Espark önü
Samsun
»8 Mart 18.00’da Konak Sineması önü
Kocaeli
»8 Mart 18.30’da Belediye İşhanı önü
Yalova
»8 Mart 16.00’da Cumhuriyet Meydanı
Uşak
»8 Mart 19.00’da İsmetpaşa Caddesi
Bolu
»8 Mart 18.00’da KESK önü
Tekirdağ
»8 Mart 14.00’da Heykel Meydanı

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol