Yaşam alanı tahrip edilen Akdeniz foku kıyıya vurarak öldü

16.09.2019 12:39 EGE'DE BİRGÜN
İzmir’in Karaburun ilçesinde yaralı yavru Akdeniz foku kıyıya vurarak öldü. HAYTAP Basın Sözcüsü Şule Baylan, “Akdeniz fokunun tüm yaşam alanları tahrip edildi” dedi

AYCAN KARADAĞ

İzmir'in Karaburun ilçesinde yaralı yavru Akdeniz foku kıyıya vurdu. 3 gündür kıyıda olan yavru fok, Karaburun Yerel Fok Komitesi üyeleri tarafından gözlem altında tutuluyordu. Tüm uyarılara rağmen vatandaşların aşırı ilgisi sebebiyle sıklıkla yer değiştiren fokun, dinlenemediği için öldüğü öne sürüldü."BALIK ÇİFTLİKLERİ, DOĞAL DENİZ HAYATINI DA ETKİLİYOR”

Konu hakkında BirGün’e açıklamalarda bulunan HAYTAP Basın Sözcüsü Şule Baylan, “Yavru Akdeniz foku bugün öldü. Akdeniz fokunun tüm yaşam alanları tahrip edildi. Karaburun’da Küçükbahçe bölgesinde bulunan balık çiftlikleri, doğal deniz hayatını da etkiliyor. Biz onlara aslında balık çiftliği demiyoruz. Onlar deniz mezbahası. İnsan olarak egemenlikte vazgeçemediğimiz için deniz canlılarına yaşam hakkı bırakmıyoruz. Fokun nasıl bir duruma uğradığını bilemiyoruz. Deniz altında bile fokların yaşam alanları foklara kapatılmış durumda. Bu deniz mezbahaları yüzünden. Sadece foklara değil tüm deniz canlılarına yapılmış bir hainliktir. Akdeniz Foku’nun etrafını korumaya almıştık. İnsanlar maalesef ki fotoğraf çekme hastası olmuşlar ki hayvana büyük zarar verdiler ve fok öldü” diye konuştu.