birgün

9° HAFİF YAĞMUR

KÜLTÜR SANAT 23.02.2020 11:43

Yaşar Kemal anılıyor

Yaşar Kemal, vefatının beşinci ölüm yıldönümünde anılacak. Sarıyer’de gerçekleştirilecek anma töreninde yazarlar kendi ‘Yaşar Kemal’lerini anlatacak

Yaşar Kemal anılıyor

Kültür Sanat Servisi

Edebiyatın usta kalemi Yaşar Kemal, ölümünün ardından geçen beşinci yılda sergi, panel gibi çeşitli etkinliklerle anılacak. Aralarında Barış İnce, Ahmet Ümit, Arif Keskiner’in de bulunduğu yazarlar düzenlenen panellerde usta ismi anlatacaklar. Yaşar Kemal Vakfı’nın da içinde olduğu program Yaşar Kemal Arşivi’ne armağan fotoğraflardan hazırlanan bir seçki ile başlayacak. Sergi, 24 – 27 Şubat tarihleri arasında Sarıyer Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde ve 28 Şubat ‘ta Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde görülebilecek.

TGC Basın Müzesi’nde düzenlenen ilk etkinlik 25 Şubat’ta Turan Günay’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilecek. Arif Keskiner, Barış İnce ve Fahri Aral Yaşar Kemal’in gazetecilik yıllarının edebiyatına etkilerini anlatırken, o yıllara ait anılara da yer verecekler.

Sarıyer Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde Burhan Sönmez’in moderatörlüğünde gerçekleştirilecek ikinci etkinlik 27 Şubat’ta. Ayşegül Tözeren, Barış İnce, Hande Çiğdemoğlu ve Yavuz Ekinci kendi yazarlık serüvenleri, arayışları ve savaşımları ışığında ‘kendi Yaşar Kemal’lerini paylaşacaklar. Yaşar Kemal’in, bir toplum belleği, bir toplum vicdanı, öncü doğa kavrayışı, katmanlı bir insan ve toplum gerçeği, anlatı çeşitliliği gibi pek çok yönünü kendi özgün yaratıcılıkları penceresinden değerlendirecekler.

USTANIN PEK ÇOK YÖNÜ ANLATILACAK

Maltepe Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen anma programında Ahmet Ümit, Nebil Özgentürk ve Sezai Aydın Yaşar Kemal edebiyatı üzerine değerlendirmelerde bulunurken, yazarın büyük insan sevgisini de dile getirecekler. 28 Şubat’ta gerçekleştirilecek anma etkinliği Taylan Özgür Ölmez konseri ile sona erecek.

Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilecek olan son gün etkinliği ise 29 Şubat’ta Güven Turan moderatörlüğünde gerçekleştirilecek. Aydın Uğur, Ahmet Güneştekin, Ercan Karakaş ve Zeynep Oral, Yaşar Kemal’in romanlarındaki doğa teması ve yazarın öncü doğa kavrayışı üzerine konuşacaklar.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız