Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri, 22 Aralık'ta sahiplerini bulacak

19.12.2018 14:55 KÜLTÜR SANAT

2018 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri, 22 Aralık Cumartesi günü Kadıköy Belediyesi Şehremaneti Tarih ve Edebiyat Kütüphanesi’nde düzenlenecek söyleşi sonrasında sahiplerini bulacak.



TESAK'ın ev sahipliği yaptığı ödül töreninin programı şöyle:

Saat:14.00

Söyleşi: 85. Yılında Varlık ve Genç Edebiyat

Konuşmacılar: Gamze Arslan, Nazlı Karabıyıkoğlu, Alphan Akgül / Moderatör: Mehmet Erte

Yazar ve eleştirmenler tarafından “yeni Türk edebiyatını yaratan dergi”, “Cumhuriyet kültürünün sacayaklarından biri” olarak nitelendirilen Varlık, tarihi boyunca genç kuşaklarla iletişimini hiçbir zaman koparmayan, edebiyatımıza yeni imzalar kazandırmayı görev bilen bir dergi. Türk edebiyatında isim yapmış pek çok yazar ve şairin ilk yapıtları Varlık’ta yayımlandı. Edebiyatımızın gelişim çizgisini izlemek için benzersiz bir kaynak olan Varlık geçtiğimiz Temmuz ayında 85. yaşını doldurdu. Bu vesileyle “edebiyatımızın amiral gemisi”nin gençlerle olan yolculuğunu, günümüz şiir ve öykünü konuşuyoruz.

Saat: 14.45

2018 Yaşar Nabi Nayır Ödülleri Töreni ve kokteyl

***

2018 Yaşar Nabi Nayır Ödülleri, Varlık dergisinin Temmuz sayısında şöyle açıklanmıştı:

"Dergimizin yayına başladığı 1933 yılından bugüne kadar özenle sürdürdüğü 'edebiyatımıza yeni değerler kazandırma' çabası, 85. yılımızda da edebiyatseverleri yeni imzalarla buluşturuyor. Bu yıl şiir dalında Enver Ali Akova, öykü dalında ise Semih Öztürk ödüle değer görüldü.

Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri'ne katılım her yıl olduğu gibi yine yoğundu.

Şiir dalında ön elemeden geçirilerek seçici kurula sunulan dosyalar Gürkan Kanmaz, Muhammet Durmuş, Beytullah Kılıç, Ozan Türkmen, Elif Beler, Melis Arşin, Taha İhsan Çetin, Fulya Ordu, Oğuz Tecimen, Beyza Okumuş, Burak Kara, Örsan Gürkan, Talha Kuru, Kaan Eminoğlu, Güray Özçelik, Furkan Çirkin, Mizgîn Bulut, Sultan Gülsün, Bekir Dadır, Merve Uğurluel, Batuhan Saç, Bahanur Garan Gökşen, Büşra Berfin Oğur, Yasin Uysal, Buğra Çilsal, Halise Cansın Toprak, Emre Şahinler, Mehmet Ali Kuplay, Alexandra de Cramer, Mehmet Can Aycan, Ömer Okatali, Ayşe Türk, Eren Kolcuoğlu, Ersin Kartal, İbrahim Ercan, Farabi Orhan, Murat Taşçı, Enver Ali Akova, Kağan Server Atıcı, Necdet Agâh imzalarını taşıyordu.

Zeynep Uzunbay, Sina Akyol, Abdülkadir Budak, Metin Cengiz ve Salih Bolat'tan oluşan şiir seçici kurulu yaptığı değerlendirme sonucu ödülü oybirliğiyle Enver Ali Akova'nın "Olmasını İstediğimiz Bir Park" adlı dosyasına verirken; Eren Kolcuoğlu'nun "Göğün İlk Baskısı" adlı dosyasını 'dikkate değer' buldu.

Öykü dalında ön elemeyi geçenler Burak Şentürk, Semih Bülbül, Atakan Boran, Işıl Kurnaz, Şeyma Koç, Beyza Okumuş, Aslı Tirali, Hakan Unutmaz, Uğur Morkaya, Bekir Kerem Kurt, Ata Egemen Çakıl, Elif Erdoğan, Furkan Pişgin, Hakan Atacan, Mehmet Akburak, Fatih Yiğitler, Kerem Bakıcı, Tülin Acar, Sitem Şanlı, Semra Oğuz, Efe Uğur, Umut Göksal, Serkan Kaya, Hasan Begdili, Gürkan Kanmaz, Tuna Özkurt, Ali Yağan, Meriç Tuna, Serhat Kıran, Mustafa Kara, Halise Cansın Toprak, Semih Öztürk, Veysel Kobya, Bülent Ayyıldız, Barış Sonat, Merve Menekşe Özer, Gamze Öçal'ın dosyalarıydı.

Nursel Duruel, Feyza Hepçilingirler, Hatice Meryem, Mehmet Zaman Saçlıoğlu ve Feridun Andaç'tan oluşan öykü seçici kurulu, ödülü Semih Öztürk'ün "Önce Dağlar Kar Tutacak" adlı dosyasına verirken; Serkan Kaya'nın "Henüz Vurulmamış Atlar", Elif Erdoğan'nın "Dokuzdan Küpe Çiçeği" dosyalarını 'dikkate değer' buldu.

Ödül alan ve dikkate değer bulunan isimlerin söyleşi, şiir ve öykülerine Varlık dergisinin Temmuz 2018 sayısında yer veriyoruz."

Varlık dergisi ve yayınlarının kurucusu Yaşar Nabi Nayır adına her yıl kuruluş yıldönümümüz olan Temmuz ayında şiir ve öykü dallarında verdiğimiz Gençlik Ödülleri'ne bugüne dek değer görülen isimler:

Şiir dalında

1984: Behçet Aysan, Hüseyin Ferhad, Bedrettin Aykın
1986: Salih Bolat
1991: Altay Öktem
1992: İdris Özyol
1993: Mesut Adnan
1994: Tuna Kiremitçi
1995: Özgür Özmen
1996: Derya Çolpan
1997: Selim Temo
1998: Tarkan Çeper
1999: Zafer Ekin Karabay, Can Bahadır Yüce 2000: Özlem Tezcan, Alphan Akgül
2001: Sinan Oruçoğlu, Mehmet Butakın
2002: Ali Özgür Özkarcı
2003: Mehmet Erte, Seyyidhan Kömürcü
2004: Mehmet Öztek, Alperen Yeşil
2005: Alper Gencer
2006: Olcay Özmen
2007: Yusuf Uğur Uğurel
2008: Veysi Erdoğan
2009: A. Barış Ağır
2010: Halil İbrahim Polat
2011: Taner Cindoruk
2012: Harun Atak
2013: Serap Aslı Araklı
2014: Miray Çakıroğlu
2015: Mehmet Karaca
2016: Mehmet Özkan Şüküran
2017: Devrim Horlu
2018: Enver Ali Akova

Öykü dalında

1987: Cemil Kavukçu
1991: Sibel Türkmenoğlu
1992: Semra Topal
1993: Ülkü Çadırcı
1994: Doğan Yarıcı
1995: Nurdan Beşergil, Sema Kaygusuz
1996: Müge İplikçi
1997: Akın Sevinç
1998: Karin Karakaşlı
1999: Murat Saraçoğlu
2000: Elif Çınar
2001: Abdullah Mollaoğlu
2002: Canan Akalan
2003: Hakan Ergül
2004: Temel Karataş
2005: Mehmet Erkan
2006: Gülçin Karaş
2007: Birgül Oğuz
2008: Burak Evren
2009: Aslı Akarsakarya
2010: Pelin Buzluk
2011: M. Özgür Mutlu
2012: Gökçe Parlakyıldız
2013: Şengül Can
2014: Nurullah Kuzu
2015: Arzu Uçar
2016: Gamze Arslan
2017: Pelin Kıvrak
2018: Semih Öztürk