Yaklaşık 2,6 milyar TL harcanarak betona gömülen ve yeni haliyle 2020'de açılan Yassıada boş kaldı. Günde ortalama sadece 40 kişinin ziyaret ettiği adaya AKP’li belediyelerin ve TÜGVA'nın insan taşıdığı ortaya çıktı.

Yassıada bomboş!
Betona gömülen Yassıada’yı son 2 yılda sadece 37 bin kişi ziyaret etti. (Fotoğraf: Katre Island Otel)

İsmail ARI

Milyarlarca lira harcanarak betona boğulan, ismi Demokrasi ve Özgürlükler Adası olarak değiştirilen Yassıada adeta ıssız adaya dönüştü. Açıldığı günden bu yana adaya ayın pek çok gününde hiçbir ziyaretçi gitmedi. Bazı günlerde de AKP’li belediyeler, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı gibi kamu kurumlarıyla TÜGVA’nın düzenlediği gezilerle insan taşındığı ortaya çıktı.

BirGün, 22 Temmuz 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER), “Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nı (Yassıada) açıldıktan sonra toplam kaç kişi ziyaret etti?” diye sordu. Kültür ve Turizm Bakanlığı, 30 Aralık 2022 tarihinde verdiği yanıtta ise “Demokrasi ve Özgürlükler Adası” adıyla AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 27 Mayıs 2020’de ziyarete açılan adayı “bugüne kadar 37 bin 37 kişinin ziyaret ettiğini” açıkladı.

GÜNDE ORTALAMA 40 KİŞİ

Yani tam 31 ay önce açılan Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nı günde ortalama sadece 40 kişi ziyaret etti. Bakanlığın verdiği yanıtta günlük ziyaretçi sayılarının listesine de yer verildi. Listeye göre bazı günler adaya hiçbir ziyaretçi uğramadı.

Bakanlığın listesinde dikkatleri çeken bir başka nokta ise AKP’li belediyelerin adaya insan taşıması oldu. AKP’li Üsküdar Belediyesi adaya çok sayıda gezi düzenledi. Gezi düzenleyen belediyeler arasında AKP’li Güngören Belediyesi, Esenler Belediyesi, Çekmeköy Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Pendik Belediyesi ile Kastamonu Devrekani Belediyesi’nin yer aldığı ifade edildi.

Öte yandan ıssız adaya dönüşen Yassıada’ya birçok kamu kurumu ile yandaş vakıf ve derneklerin de gezi düzenlediği belirtildi. Adaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yönetiminde yer aldığı Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), Gençlik ve Spor Bakanlığı, İstanbul ve Yalova Valiliği, Anayasa Mahkemesi ve Maarif Vakfı ile Diyanet İşleri Başkanlığı geziler düzenledi. Kültür ve Turizm Bakanı’nın 6 kişilik bir heyetle yaptığı gezi ile Adalar Kaymakamı’nın 7 kişilik bir grupla yaptığı gezi de kayıtlarda yer aldı.

ADADAKİ OTEL BATTI

Bakanlık, adaya inşa edilen ve geçen yıl batan Katre Island adlı 5 yıldızlı islami otelle ilgili de bilgi paylaştı. Yap-İşlet-Devret modeliyle 2018’de hizmete açılan otel rağbet görmedi. Bakanlığın açıklamasına göre, otel sadece Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) bazı etkinliklerinde kullanıldı. 5 yıldızlı otelde içki ruhsatının olmamasından dolayı da içki satışı yapılamıyor. Oda fiyatlarının da oldukça yüksek olduğu otelde geçen yıl en ucuz oda fiyatı 2 bin 400 TL iken 'Kral' dairesi gecelik 120 bin TL'den kiralanıyordu.

Boş kalan otelin bir süre önce Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildiği açıklanmıştı. Bakanlık, 2022’nin Eylül ayında Resmi Gazete’de ilan yayımladı. İlanda, ‘‘Üzerinde turizm amaçlı yatırım yapmak üzere Bakanlığımız tarafından yerli ve yabancı girişimcilere tahsis edilecektir” ifadelerine yer verdi. Ancak düzenlenen ihalelerde şirketlerle anlaşılamadığı iddia edilirken otel ise hâlâ kapalı durumda.

YANITSIZ SORULAR

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın bir raporunda “Demokrasi ve Özgürlük Adası” projesinin 140 milyon 476 bin Dolara mâl olduğu belirtilmişti. Bu harcama güncel kurla yaklaşık 2,6 milyar TL’ye denk geliyor. Ancak bu harcamayı hangi kurumun yaptığı belirtilmedi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, BirGün’ün “Adadaki inşaat faaliyeti için devletin kasasından ne kadar harcanmıştır? Adadaki bazı işletmeleri kamunun devir alacağı iddiaları doğru mu? Adada batan-iflas eden işletme var mı?” şeklindeki soruları ise yanıtsız bırakılmış, projeyi TOBB’nin üstlendiği iddia edilmişti.

***

ADAYA ULAŞIM 80-100 TL

Yassıada’ya Kadıköy ve Bostancı iskelelerinden düzenli olarak seferler gerçekleştiriliyor. Adaya Kadıköy’den gitmek isteyenlerden 100 TL, Bostancı’dan gitmek isteyenlerden ise 80 TL talep ediliyor. Öğrencilerden de yaklaşık 50 TL ücret alınırken adaya özel tekne ve yatlarla da ulaşım sağlanabiliyor.

yassiada-bombos-1108130-1.