TOBB'a bağlı Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş., tarafından Yassı Ada’da yapılan Katre Island Otel, zarar ettiği gerekçesiyle devrediliyor. Devir kararını doğrulayan Gümrük ve Turizm İşletmeleri Genel Müdürü Ömür Gebeş, görüşmelerin başladığını duyurdu.

Yassıada’ya yapılan 5 yıldızlı otel zarar etti, kamuya devrediliyor

Demokrasi ve Özgürlükler Adası olarak adı değiştirilen Yassı Ada'da 2018 yılında açılan 5 yıldızlı otel, zarar ettiği gerekçesiyle devrediliyor. Rezervasyon yaptırmak isteyenlere 'Tadilattayız' denilirken, oteli işleten Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB) bağlı Gümrük ve Turizm İşletmeleri Genel Müdürü Ömür Gebeş, otelin işletme hakkının kamuya devredilmesi için görüşmelerin başlandığını duyurdu.

Böylece, yap-İşlet-devret projesi kapsamında 2018 yılında hizmete açılan otel, 4 yıl sonra kapılarını müşteriye kapattığı ortaya çıktı. 'Kral' dairesinin gecelik 7 bin 500 TL olduğu otelde rezervasyon yapmak için arayan kişi sayısının ise 3'ü geçmediği kaydedildi.

TURİSTLER, İÇKİ SATIŞI OLMADIĞI GEREKÇESİYLE TERCİH ETMİYOR

Odatv'den Can Özçelik'in haberine göre, Katre Island Otel, açıldığı günden bu yana çoğunlukla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile ona bağlı kurumların etkinlik, toplantı ve konaklamaları için kullanıldı.

5 yıldızlı otelde içki ruhsatının olmamasından dolayı da alkollü içecek satışı yapılamıyor. Otel müşterileri alkollü içeceklerini yanlarında getirerek sadece odalarında tüketebiliyor.

Bu durumdan dolayı da yabancı turistler oteli tercih etmiyor. Otelin içki ruhsatının olmaması ayrıca büyük organizasyonların yapılmasına da engel oluyor.

GECELİĞİ 120 BİN TL

Oda fiyatlarının da oldukça yüksek olduğu otelde en ucuz oda fiyatı 150 euro yani 2400 TL iken 'Kral' dairesi gecelik 7 bin 500 euro yani 120 bin TL'den kiralanıyor.

Otelin devredilmesi kararını doğrulayan Gebeş, "Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ndaki işletme hakkını kamuya devretmek için görüşmeler başlamıştır" dedi.

Gebeş tarafından Odatv'ye verilen yazılı cevap şu şekilde:

“Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş. olarak daha önce birçok kültür mirasımıza sahip çıktığımız gibi Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nın restorasyonu projesine de talip olduk. Bu kapsamda çalışmaların başladığı ilk günden itibaren hiçbir ticari kaygı gütmeden adadaki kültürel, tarihi mirasa sahip çıkmayı ve bu mirası tekrar kamuya kazandırmayı amaç edindik. Şirketimiz, projenin tamamlanmasıyla birlikte amacın hâsıl olduğu düşüncesiyle, Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ndaki işletme hakkını kamuya devretmek için görüşmelere başlamıştır.”