birgün

28° AÇIK

Yat limanı projesine tepki

Muğla’nın Milas ilçesinin Güllük Körfezi kıyısındaki Kıyıkışlacık’ta A Yıldız firmasının hazırladığı yeni bir yat limanı ve çekek yeri projesi için yapılan ÇED toplantısına yurttaşlar tepki gösterdi.

BİRGÜN EGE 20.05.2022 06:30
Yat limanı projesine tepki
Abone Ol google-news

Nevzat Çağlar TÜFEKÇİ

Muğla’nın Milas ilçesi Güllük Körfezi’ne, A Yıldız firmasına ait Yükleme ve Boşaltma Limanıyla, Yakamoz Yat Çekek Yeri Projesinden sonra yeni bir yat limanı ve çekek yeri yapılmak isteniyor. Kıyıkışlacık Mahallesi Zindaf Çanacık Mevkiinde Birol Bursa tarafından yapılması planlanan İasos Yat Limanı ve Çekek Yeri projesinin başlayan ÇED sürecine ilişkin halkın katılımı toplantısı Kıyıkışlacık pazaryerinde yapıldı. Toplantıya çok sayıda Kıyıkışlacık sakini katıldı. Toplantıya katılan İasos Mahalle Meclisi Derneği Başkanı Hülya Scobie, projeyle ilgili endişe ve itirazlarını dile getirdi.

Scobie, “Toplantıya katılmayarak protesto etmek yerine katılıp, marina projesinden beklentilerimizi söz alarak anlattık ve sözlerimizin bakanlık kayıtlarına geçmesini sağladık” dedi. Scobie, ÇED toplantısını düzenleyen Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, bakanlık ve firma yetkililerine yat limanı ve çekek yeriyle ilgili çekincelerini maddeler halinde sıraladı.

Scobie, endüstriyel faaliyet olan tersane yerine sadece turistik limancılık faaliyeti yapılırsa, yat limanına karşı olmadıklarını ama körfezi kirleten ve körfezdeki canlı yaşamını tehdit eden bir yatırım olursa, çevreyi ve doğayı korumak için bu projeye karşı çıkacaklarını, yasal yollara başvuracaklarını ifade etti.

İasos Mahalle Meclisi Derneği Başkanı Hülya Scobie, son olarak projeyle ilgili şunları söyledi: “Projelerini düzeltirlerse, denize dolgu yapmazlarsa, çekek yeri yapmazlarsa, proje alanını halka kapatmazlarsa, sonradan karşımıza dip tarama projesiyle çıkmazlarsa, endüstriyel faaliyet olan tersane yerine sadece turistik limancılık faaliyeti yaparlarsa, yat limanına karşı olmadığımızı anlattık ve bu düşünce ve önerilerimizin bakanlık kayıtlarına geçmesini sağladık.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol