birgün

9° PARÇALI AZ BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 10.02.2021 09:23

Yatağan’da toz ve duman bitmiyor

Yatağan’da toz ve duman bitmiyor

Gökay BAŞCAN

Enerji santralları ve madenlerle kuşatılmış Muğla’nın Yatağan ilçesinde bir mermer ocağı projesi için daha “çevresel etki değerlendirme (ÇED) gerekli değildir” kararı verildi. Tarım ve orman arazisi üzerinde kurulması planlanan maden ocağı bölgeyi toza dumana boğacak.

Ece Mermer Sanayi ve Ticaret LTD. ŞTİ. tarafından planlanan ocağın maliyeti 1 milyon 278 bin TL. Planlanan ocakta yılda 810 bin ton mermer çıkarılacak. Ocaktaki tüm faaliyetlerde saatte 17 kilogram toz açığa çıkacak.


Tarım ve orman arazisi üzerine kurulacak ocağın ayrıca 3,31 kilometre uzağında Yatağan’ın içme suyu ve kanalizasyon şebekesi bulunuyor. Ne kadar ağaç kesileceği belirtilmeyen ÇED dosyasında, tarım alanları için şu ifadelere yer verildi: “Çevredeki tarım arazilerine olabilecek muhtemel hasarların proje sahibi tarafından karşılanacağını beyan ve taahhüt ederiz.”

Ayrıca ocağın kurulacağı alan Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası’nda 1. Derece Deprem Bölgesi olarak geçiyor.

***


Muğla'nın yüzde 59'u ruhsatlı

TEMA Vakfı'nın geçen aylarda hazırladığı rapor Muğla'nın madenlere ruhsatlı olduğunu ortaya koymuştu. Raporda, Muğla’nın yüzde 59’unun, ormanlık alanların ise yüzde 65’inin madenlere ruhsatlı olduğu belirtildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol