birgün

23° PARÇALI AZ BULUTLU

Yatağan’da yer altı kömür ocağı faaliyetinin durdurulması için dava

BİRGÜN EGE 21.01.2022 10:36
Yatağan’da yer altı kömür ocağı faaliyetinin durdurulması için dava
Abone Ol google-news

BirGün EGE

Yatağan Yeşil Yaşam Derneği, Muğla Yatağan’daki yer altı kömür ocağının madencilik faaliyetinin durdurulması için dava açıldığını duyurdu.


Yatağan Yeşil Yaşam Derneği Başkanı Kazım Erol, yaptığı açıklamada, Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş, geçen yıllarda Turgut-Hisarardı Ovası’nda 8130 No’lu ruhsat sahasında kapalı yer altı kömür ocağı işletmeciliği yapmaya teşebbüs etmiş. Ancak hukuki yollarla bunu başaramayınca şimdi aradan geçen 3-4 sene sonra bu kez Bozöyük bölgesinde ‘ÇED Kararı’, ‘İşletme İzni’ ve diğer resmi izinleri olmaksızın hukuki olmayan yollarla yeniden kapalı yeraltı ocak kömür işletmeciliği yapmak için hazırlık faaliyetlerine başlamıştır” diye konuştu.

Erol şunları dile getirdi: “Şirket’in ilçemizde yer altı madencilik faaliyetlerine başlaması demek, zaten 40 senedir açık işletmecilik yüzünden zeytinliklerimizi, bağ bahçelerimizi, arkeolojik kültür varlıklarımızı, sit alanlarımızı, köylerimizi, hanelerimizi, suyumuzu, temiz havamızı, sağlığımızı, iş kazalarında canlarımızı kaybetmenin üzüntüsü, stresi, kaygısı içindeyken; tüm bunlar yetmezmiş gibi bu kez göçükler, grizu patlamaları gibi bambaşka tehlikelerle yüz yüze kalacağız demektir. Yatağan halkının sağlıksız ve tehlikeli bir coğrafyada yaşatılmak istenmesine sessiz kalıp göz yummamız mümkün değildir. Nitekim gereken başvurumuzu yaptık ve yetkililer iddiamız doğrultusunda gelip inceleme yaparak tutanak tuttu. Ayrıca 3213 Sayılı Maden Yasası 7’nci madde hükümleri gereğince sürdürülmekte olan hukuksuz faaliyetlerin durdurulması için dava açmış bulunuyoruz.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol