birgün

12° KAPALI

BİRGÜN EGE 16.10.2019 15:32

Yatağan Termik Santrali’nin işletmecisinden Turgut Çevre Derneği Başkanı'na dava

Yatağan Termik Santrali’nin işletmecisinden Turgut Çevre Derneği Başkanı'na dava

AYCAN KARADAĞ

Muğla’nın Yatağan İlçesi’nde Yatağan Termik Santrali’ni işleten Bereket Enerji, Turgut Çevre Derneği Başkanı Kazım Erol’a işyeri dokunulmazlığını ihlal ettiği iddiası nedeniyle dava açtı. Erol, “Hukuksuzluğa karşı hukuk mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz” dedi.

Yatağan Termik Santrali’ne kömür sağlayan maden ocaklarının doğa, tarım ve tarih kıyımı hız kesmeden sürerken bölgede yaşayan halk ise termik santralle karşı mücadelesini sürdürüyor. Bölgede termik santralle karşı mücadelenin öncülerinden biri olan Turgut Çevre Derneği Başkanı Kazım Erol’a, Bereket Enerji tarafından işyeri dokunulmazlığı ihlal ettiği iddiası ile dava açıldı.

yatagan-termik-santrali-nin-isletmecisinden-turgut-cevre-dernegi-baskani-na-dava-637727-1.

“YAPILAN KANUNSUZCA MADENCİLİĞİ BELGELEMEK İÇİN”

Konu hakkında BirGün’e konuşan Kazım Erol, şunları dile getirdi:

“Turgut Çevre Derneği olarak, yaşam alanımızı korumak amacıyla Bereket Enerji’nin kömür ruhsat sahasındaki zeytincilik kanunu, 1. Derece arkeolojik sit alanı olmasına rağmen yapılan kanunsuzca madenciliği belgelemek için bu alanda fotoğraf çektim. Yapılan kanunsuzluğu gösterdik. Bu anayasada ve Atatürk’ün bize yol gösterdiği Nutuk kitabında bizlere vermiş olduğu bir görevdir. Hukuksuzluğa karşı hukuk mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.”

yatagan-termik-santrali-nin-isletmecisinden-turgut-cevre-dernegi-baskani-na-dava-637725-1.

yatagan-termik-santrali-nin-isletmecisinden-turgut-cevre-dernegi-baskani-na-dava-637726-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız