birgün

5° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 02.04.2021 15:22

Yatak sırası beklediği için isyan eden Aslı Özkısırlar yaşamını yitirdi

Hastanelerde yatak bulamadığı için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya isyan eden Aslı Özkısırlar isimli yurttaş, hayatını kaybetti. İzmir Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada ise, "Hastamızın kaybedilmesinin ilgili hastanemizde veya şehrimizde yatak bulunmaması ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Bununla birlikte süreçle ilgili olarak detaylı soruşturma devam etmektedir" denildi.

Yatak sırası beklediği için isyan eden Aslı Özkısırlar yaşamını yitirdi

24 Mart tarihinde yaptığı “Nerdeyse 10 günden fazladır hastaneye yatış için bekliyorum. Yatak yok. Ama siz yapın kongrenizi. Benim çektiğim ağrının eziyetin ne önemi var sonuçta. Sürünerek ölürsünüz umarım” paylaşımıyla AKP’nin kısıtlamalar sürecinde yaptığı kongrelere ve kendisi için yatak bulunamamasına tepki gösteren Aslı Özkısırlar, yaşamını yitirdi. İzmir Sağlık Müdürlüğü ise, Aslı Özkısırlar'ın özel bir hastanede hayatını kaybetmesinin, İzmir'de yatak bulunmamasıyla ilgili olmadığını ve olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği ifade etti.

İddialara göre akciğer rahatsızlığı nedeniyle tedavi görmek için 25 gün boyunca hastanelerde yatak bulamayan Özkısırlar, sosyal medyada da konuyu dile getirip Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya isyan etmişti. Özkısırlar’a 2 gün önce hastanede yer bulundu ancak bu süreçte iki kez kalbi duran Özkısırlar, bu sabah hayatını kaybetti.

Özkısırlar, Altındağ’da bulunan Kokluca Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlanacak.

‘ROMATİZMAL BİR HASTALIĞI VARDI’

Özkısırlar’ın yaşamını yitirmesinin ardından açıklama yapan ailesi de kızlarının 25 gündür yatak bulamadığını, bu süreçte durumunun ağırlaştığını bildirdi.

TELE1’e konuşan Özkısırlar’ın ailesi şu ifadeleri kullandı:

“Bozyaka Araştırma Hastanesi’nde bir doktor vardı. 25 gündür yatak bulamıyordu. Durumu kötüydü. Doktorlar da bunu söyledi. Bu süreçte nefesi kesildi ve ciğerleri su topladı. Durumu ağırlaşınca Yeşilyurt Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Orada yoğun bakıma kaldırıldı. Orada da yer olmadığı için Ege Yaşam Hastanesi’nde kaldırıldı. Durumu giderek kötüleşti. Bu sabah da vefat etti. Romatizmal bir hastalığı vardı. Kısa bir süre önce de stent takıldı.”

‘UZUN ZAMANDIR HASTANE SIRASI BEKLİYORDU’

İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği üyesi Erkan Erten ise “3-4 yıldır birbirimizi tanıyoruz. Aslı’nın mikrobik bir rahatsızlığı vardı. 90 kiloydu. En son 65 kiloya düştü. Bir süre yürüyemedi. Duymasında da sorun vardı. Uzun süre hastaneye yatmak için sıra bekliyordu. Defalarca kalbi durdu. Bu sabah da yaşamını yitirdi” dedi.

İZMİR SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN AÇIKLAMA

İzmir Sağlık Müdürlüğü, Aslı Özkısırlar'ın özel bir hastanede hayatını kaybetmesinin, İzmir'de yatak bulunmamasıyla ilgili olmadığını ve olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği bildirildi.

İzmir Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, hayatını kaybeden Aslı Özkısırlar ile ilgili haber kanalları ve sosyal medyada farklı yorum ve iddiaların yer aldığı belirtildi.

Aslı Özkısırlar'ın 10 yıldır "Relapsing polikondrit" ve "Cogan sendromu" ön tanısıyla takip edildiği, hastaya "abdominal aorta anevrizması" ve "trombüs" nedeniyle daha önce anjiografi yapıldığı ve stent takıldığı belirtildi.

Aslı Özkısırlar'ın 10 Mart 2021'de Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi romatoloji polikliniğine başvurduğu bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Aynı tanı ile hastalığının takibi amacı ile yatırılarak gözetim altına alınması önerilmiştir. Bununla birlikte hastanın kronik rahatsızlığını takip eden hekimimiz tarafından acil bir durum olmadığı gerekçesiyle COVID 19 salgını ve hastanın immunosupresif kullanması göz önüne alınarak risk alınmaması adına hastane yatakları tam dolu olmamasına rağmen uygun koşullar sağlanana kadar romatoloji servisine yatışının ertelenmesine karar verilmiştir."

"Hastanın 31 Mart 2021'de bulantı, kusma ve çarpıntı şikayetleriyle 112 Acil Servis ambulansıyla İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine geldiği" belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Genel durumu kötü, hipotansif, septik görüntüde olan hastanın gerekli bütün tetkikleri yapılmış, tomografileri ve BT anjiyografi çekilmiştir. PCR testi çalışılmış ve negatif gelmiştir. Aort anevrizması yanında yaygın efüzyon görülen hasta kalp damar cerrahisi, kardiyoloji ve anestezi hekimlerince değerlendirilmiş ve bu durumda acil cerrahi düşünülmeyerek yakın takip için acil serviste müşahede altına alınmıştır."

Hastanın 1 Nisan Perşembe günü "Cogan sendromu+ Pulmoner ödem" tanısıyla entübe edildiği bildirilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Hastanemiz yoğun bakımdaki risk dikkate alınarak acil olarak ambulans ile Özel Ege Yaşam Hastanesi yoğun bakım servisine nakledilmiştir. Bu hastaneye giriş esnasında arrest gelişen hastaya burada CPR (canlandırma) uygulanmış ve yoğun bakımda tedavi altına alınmıştır. Ancak hastamız yoğun bakımda bir gün sonra 2 Nisan 2021'de hayatını kaybetmiştir.

İmmunosupresif tedavi almakta olup salgın döneminde hastanelerimize gelmek zorunda kalan hastalarımıza dikkatle yaklaşılmakta, riskli hastalarla bir arada yatırılmamasına özen gösterilmektedir. Hastamızın kaybedilmesinin ilgili hastanemizde veya şehrimizde yatak bulunmaması ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Bununla birlikte süreçle ilgili olarak detaylı soruşturma devam etmektedir."

KILIÇDAROĞLU: TÜRKİYE BU ZULMÜ KABUL ETMİYOR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aslı Özkısırlar'ın yaşamını yitirmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Twitter hesabından video paylaşan Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin bu zulmü kabul etmediğini belirtti.

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Bugün gerçekten çok öfkeliyim. Hastanelerde boş yatak yok diye gencecik bir kadın hayatını kaybetti. Bazen soruyorlar, 'Cumhuriyet Halk Partisi ne yapıyor?' diye. Adana'yı düşünün, Büyükşehir belediye başkanımız bir sahra hastanesi kurdu pandemi dolayısıyla. Önce dalga geçtiler, sonra eleştirdiler, sonra gelip mühürlediler. Aslı'yı boş yatak yok diye ölüme gönderenler ile sahra hastanesini mühürleyenler aynı insanlar, aynı kafa, aynı zihniyet. Türkiye bu zulmü kabul etmiyor. Bu zulmü hak etmiyor Türkiye."

SOL PARTİ: ASLI'YI ÖLDÜREN BU HARAMİ SALTANATINI YIKALIM

SOL Parti, Aslı Özkısırlar'ın yaşamını yitirmesine ilişkin Twitter hesabından paylaştığı açıklamada, "Harami düzeninizde sizin için özel hastaneler, özel yataklar, VİP testler, torpilli aşılar var. Emeğinden başka bir şeyi olmayan Aslı için hastanede yatacak yatak yok. #AslıÖlmediÖldürüldü Aslı’yı, emekçileri, yoksulları öldüren bu harami saltanatını yıkalım" ifadelerini kullandı.

SOL Parti'nin açıklaması şöyle:

yatak-sirasi-bekledigi-icin-isyan-eden-asli-ozkisirlar-yasamini-yitirdi-860151-1.

SOSYAL MEDYADA TEPKİ YAĞDI

Özkısırlar’ın hayatını kaybettiğinin sosyal medyada duyurulmasının ardından #AslıÖlmediÖldürüldü etiketiyle paylaşım yapan binlerce kullanıcı, yaşanan duruma tepki gösterdi. Özkısırlar'ın ihmal nedeniyle hayatını kaybettiğinin vurgulandığı paylaşımlarda, Sağlık Bakanlığı'na sert tepki gösterildi.

Yapılan paylaşımlardan bazıları şöyle: