birgün

1° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 02.12.2021 08:42

Yatakhaneyi bastı, tehditler savurdu

Kadıköy Anadolu Lisesi’nde kadınlar tuvaletine yapıştırılan stickerları ‘terör faaliyetinin delili’ sayan Müdür Güney, gece yarısı yatakhaneyi basarak arama yaptırdı. Sorguya çekilen öğrenciler soğuk havada bekletildi.

Yatakhaneyi bastı, tehditler savurdu

Kadıköy Anadolu Lisesi'nde kız öğrencilerin kaldığı yurt odaları gece basıldı, arama yapıldı. Öğrenciler, okul müdürü tarafından sorguya çekildi, çantaları arandı, telefonlarına zorla el konuldu.

ETHA’nın haberine göre geçen günlerde gece yarısı saat 12 sularında yurttan sorumlu Müdür Yardımcısı Refik Cabbar ve okul Müdürü Ali Fuat Güney genç kadın öğrencilerin kaldığı yatakhaneye geldi.

Öğrencileri zorla bahçede topladı. Okulun tuvaletine yapıştırılan stickerların yasadışı, "terör örgüt"lerine ait olduğunu iddia etti. Müdür Ali Fuat Güney, "Okul içinde terör faaliyeti yapılmasına izin vermeyiz" dedi. Öğrenciler gece yarısı, soğukta 45 dakikada bekletildi.
Baskılar yurt baskınının ardından şiddetlenerek arttı. Yurt baskınının ertesi günü iki 9. sınıf öğrencisi, okulda kıyafet serbest olmasına rağmen, delikli çorap giydikleri bahanesiyle okula alınmadı. File çorap giydikleri gerekçesiyle iki öğrenci hakkında disiplin soruşturması da başlatıldı. Okul Müdürü Ali Fuat Güney odasını sorgu odasına dönüştürdü. 9 ve 10. sınıftaki kız öğrencileri, tekli, ikili, üçlü gruplar halinde odasına çağırıp sorguya çekmeye, tehdit etmeye başladı. Odasında sorguya çektiği iki öğrencinin çantasında zorla arama yaptı. 4 öğrencinin telefonuna el koydu. Sosyal medya hesapları, SMS'leri, WhatsApp vb. yazışmalarını okudu, ekran görüntülerini alarak kendi telefonuna gönderdi. Takip ettikleri hesapları listeyen müdür, Kadıköy Anadolu Lisesi Dayanışması, Kadıköy Anadolu Lisesi Kadın Çalışmaları Topluluğu gruplarında yer alanları tek tek fişledi.

Basını ilgilendirmezmiş

Kadıköy Anadolu Lisesi Müdürü Ali Fuat Güney, polisle işbirliği yaptığını da itiraf etti. Sorguya çektiği 9 ve 10. sınıf öğrencilerine, "Siz üst dönemdekilere fazla güveniyorsunuz. Ben onları polise takip ettiriyorum. Onlara güvenmeyin. Teröristlerin aklıyla hareket etmeyin" dedi.

Müdür Güney, yurtta aramanın yönetmeliğe uygun bir şekilde, öğrencilerin rızasıyla yapıldığını iddia etti.

Güney, yurt odalarındaki aramanın saat kaçta yapıldığına ilişkin soruyu önce yanıtlamadı. Daha sonra, "Öğrencilerin dinlenme saati olan 23.30'dan önce" şeklinde yanıt verdi.

Odasında öğrencileri sorguya çektiği, cep telefonlarına el koyduğu, çantalarını aradığı yönündeki soruyu yanıtlamayan Güney, Kadıköy Anadolu Lisesi'nde yaşananların basını ilgilendirmediğini söyledi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol