birgün

19° AÇIK

GÜNCEL 14.10.2021 08:37

Yatırımı ‘dünya malına’ yaptılar

Sayıştay’ın denetleyemediği TDV’nin ticari kuruluşu KOMAŞ A.Ş’nin sermayesi bu yıl 50 milyon TL’ye çıktı. Eğitimden sağlığa kadar birçok alanda faaliyet yürüten şirket, iki yılda toplam 13,5 milyon TL kâr elde etti.

Yatırımı ‘dünya malına’ yaptılar

Mustafa BİLDİRCİN

Kamuoyunda, ‘Diyanet’in kara kutusu’ olarak nitelendirilen Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV) ticari kuruluşu KOMAŞ A.Ş, sermayesini 2002 yılından bu yana altıya katladı. Toplam 1 milyar TL’yi aşan gelirine karşın Sayıştay’ın denetim kapsamına alınmayan KOMAŞ A.Ş’nin 2002’de 7,7 milyon lira olan sermayesi bu yıl 50 milyon TL’ye çıktı.

1983 yılında Ankara Kocatepe Camii’nin inşaatı ile birlikte inşaat sektörüne giren KOMAŞ A.Ş, işleri giderek daha da büyüttü. Eğitimden sağlık turizmine, sigortacılıktan kafeterya işletmeciliğine kadar birçok alanda faaliyet yürüten şirketin yıllık gelirleri milyonlarca liraya ulaştı.


İKİ YILDA 13,5 MİLYON TL’LİK KÂR ELDE ETTİ

Sermayesinin yüzde 99,45’i Türkiye Diyanet Vakfı’na ait olan şirket, 2017 yılında 4,5 milyon TL, 2018 yılında ise 8,9 milyon TL kâr elde etti. İki yılda elde edilen toplam 13,5 milyon TL’lik kâr, ‘Yasal yedekler’ ayrıldıktan sonra hisseleri oranında ortaklarına dağıtıldı.

2017 ve 2018 yıllarına ait toplam kârı 13,5 milyon TL olan şirketin sermayesindeki yıllara göre artış da dikkat çekti. KOMAŞ A.Ş’nin sermayesini 2002 yılına göre altıya katlayan artışlar sırasıyla şöyle oldu:

• 2002: 7,7 milyon TL
• 2016: 15,5 milyon TL
• 2018: 50 milyon TL

OLAĞANÜSTÜ HUZUR HAKKI

Şirketin 15 Ekim 2019’da gerçekleştirilen 42’nci Olağanüstü Genel Kurul toplantısında, ‘Yönetim Kurulu Üyelerinin tümüne, aylık en fazla iki toplantıya kadar toplantı başına bin TL huzur hakkı ödenmesi’ kararı alındı. KOMAŞ A.Ş’nin yönetim kurulu üyelerinin yurtdışı seyahat harcırahları ise ABD için 110 dolar, Almanya için 99 avro, İngiltere için 69 İngiliz Sterlini, İsveç için ise 819 İsveç Kronu olarak belirlendi.

***

Yüzlerce inşaat

Türkiye’de Diyanet Vakfı’na bağlı 35 kız ve erkek öğrenci yurdu bulunuyor. 2019 yılı itibarıyla toplam 13 sosyal tesis, Diyanet Vakfı’nca işletiliyor. Vakfa bağlı KOMAŞ A.Ş, 2021 yılı itibarıyla hem yurtiçinde hem de yurtdışında yüzlerce inşaat yapıyor. Şirketin faaliyet gösterdiği alan inşaatla de sınırlı kalmazken bünyesinde turizm ve seyahat acenteleri ile İzmir’de Bornova Koleji ve Bayraklı Anaokulu gibi eğitim kurumlarını da barındırıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol