Yayıncılar Kooperatifi, yayıncılık sektörünün Türk Lirası'nın her geçen gün değer kaybetmesi sonucu zor günler geçirdiğini ifade etti. Yapılan açıklamada, alınması gereken önlemler 4 maddede sıralandı.

Yayıncılar kitap basamayacak halde

Türk Lirası’nın dolar karşısında giderek değer kaybetmesiyle kitap ve gazetelerin hammaddesi olan kağıt fiyatları da artıyor. Buna karşın yayıncılar ise zor durumda. Yayıncılar Kooperatifi (YAYKOOP) tarafından yapılan açıklamada, “Kitap ve gazetenin temel hammaddesi olan kâğıt ihtiyacı neredeyse tamamen dışa bağımlı hale gelen yayıncılık sektörü, önce tüm girdilerinin ithal kaleme dönüşmesi, ardından da uygulanan ekonomi politikaları ile Türk Lirası'nın her geçen gün değer kaybetmesi sonucu belirsizlik dolu, zor günler geçiriyor” denildi.

ÇIKMAZA SÜRÜKLENİYOR

Yayıncılar için kitap üretmenin güçlüklerinin devamlı arttığına dikkat çekilen açıklamada, “Artık öngörülemeyen maliyetler nedeniyle fiyat belirlemek de neredeyse imkânsız hale gelmiş durumda. Belirlenen fiyatlardaki kur etkisi nedenli sürekli artışsa kitap okurunun alım gücünü eritmekte ve sektörü bir çıkmaza sürüklemekte” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “Yazılı kültürün temel taşıyıcısı olan kitabın zaman içindeki yolculuğunda, ülke ekonomisinde yaşanan olumsuzluklar nedeniyle karşı karşıya kaldığımız bu zorlu süreç, sadece bugünün değil, geleceğin aydınlığına da gölge düşürmektedir” denildi ve eklendi: “YAYKOOP olarak, bu kaygımızı politika belirleyiciler, ilgili bakanlık yetkilileri ve tüm okurlarımızla paylaşıyor; en hızlı şekilde bu güçlük ve belirsizlikleri ortadan kaldıracak, akılcı ve doğru adımların atılmasını talep ediyoruz. Yayım sürecinin temel hammaddesi olan kâğıdın neredeyse tamamının ithal edilmesi, matbaa aşamasında kullanılan tüm araçların ve hammaddelerin döviz bazında fiyatlanması, uluslararası eserlerin telif bedellerinin dövizle ödenmesi, dövizin yükselmesi nedeniyle aynı oranda zamlanan elektrik ve nakliye masrafları; işçilik dışında neredeyse tüm maliyetlerin döviz bazında oluşması, yaşanan Türk Lirası'nın değer kaybetmesi süreciyle birlikte sektörü içinden çıkmakta zorlanacağı bir sürece sokmuştur. Bu konuda kültür hayatımızın devamını sağlamak için siyasi iktidarın acil önlemler alması gerekmektedir.”

VERGİ SIFIRLANSIN

YAYKOOP tarafından şu önlemlerin alınması istendi:

1) Dövizin yükselmesine neden olan iktisadi politikalardan acilen geri dönülmesi.

2) Kültür hayatımızın devamlılığını sağlamak üzere devletin kâğıt ithalini devlet eliyle yapmak dâhil çok çeşitli sübvanse kanallarını oluşturması.

3) Bugün kâğıt ithalinde uygulanan; kitap kâğıdında yüzde 8, Bristol’de yüzde 18 KDV uygulamasının acilen sıfırlanması.

4) Kâğıt ithalinde Gümrük Birliği’nden kaynaklanan imtiyazların AB dışındaki ülkelerden yapılan ithalata da uygulanmasıdır.

Ülkemizin içinde bulunduğu durumdan en hızlı şekilde kurtulmasını diliyor, kitabın yolculuğunda adımlarını çok daha büyüteceği aydınlık günlere dair umudumuzu korumak istiyoruz.