birgün

25° AÇIK

Yayıncılık iflas ediyor

Ocak ayında basılan kitap sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 20 azaldı. CHP, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yayıncılara destek çağrısında bulundu.

GÜNCEL 13.02.2022 11:44
Yayıncılık iflas ediyor
Abone Ol google-news

BirGün ANKARA

Döviz kurunun yükselmesinden en çok etkilenen sektörlerin başında yayıncılık geliyor. Yükselen kâğıt fiyatları gazetelerden dergilere, kitaplardan tuvalet kağıdına kadar her şeyi etkiledi. CHP Halkla İlişkiler, Sağlık, Kültür ve Sanattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, ekonomik nedenlerden dolayı yayıncılık sektörüyle birlikte kültürel geleceğin de büyük bir krizle karşı karşıya olduğunu ifade etti. Yayınların artık basılamadığını ifade eden İlgezdi, “Ocak ayında, geçen yıla göre basılan toplam kitap sayısı yüzde 20, basılan ilk baskı kitap sayısı ise yüzde 54,6 azaldı” dedi. CHP’li İlgezdi ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın acil önlem almaması durumunda kültürel çöküşün kaçınılmaz olduğunu belirtti.


Geçen yıl Ocak ayında 26 milyon 490 bin 859 adet gerçekleşen kitap üretiminin bu yıl Ocak’ta 21 milyon 192 bin 225’e düştüğünü açıklayan Gamze Akkuş İlgezdi, kitap üretiminin bir önceki aya oranla da 2 milyon 627 bin 411 adet azaldığını söyledi.

“Yayıncılık sadece şirketlerin para kazanmak için piyasaya ürün sürmesi değil, başlı başına bir kültürel faaliyettir. Kültürel devamlılığı ve kültürel çeşitliliğini sağlayan, bunu yaparken de ticari risk alan bir sektör, dövizdeki artış ve enflasyonist politikalar nedeniyle büyük bir çöküşle karşı karşıya kaldı” diyen CHP’li İlgezdi en büyük tehlikeyi de kültürel çeşitliliği sağlayan ilk baskı kitapların yaşadığını bildirdi.

RAKAMLARLA ÇÖKÜŞ

İki ay içinde 3. Hamur kitap kağıdının ton fiyatına 825 Euro’dan 1.100 Euro’ya, 1. Hamur kitap kağıdının 1.375 Dolardan 1.750 Dolara, Bristol kitap kağıdının ton fiyatının ise 1.750’den 2000 Dolar’a yükseldiğini söyleyen Akkuş İlgezdi şunları vurguladı:

“Uygulanan ekonomik politikalar, yayıncımızı üretemez hale getirmiştir. Ürettiği kitapların maliyetlerindeki artışı satış fiyatına yansıttığında da kitaplarını satamaz duruma gelmiştir. Kimsenin Türkiye’nin kültürel devamlılığı kesintiye uğratmak gibi bir lüksü yoktur. Kitabı bir lüks tüketim maddesi haline getiren iktidarı bu gidişi durdurmak için acil önlem almaya çağırıyorum. Kültür hayatımızdaki yangını söndürmek için Kültür Bakanlığı, yayınlama faaliyeti için sertifika verdiği yayınevlerine kitap basacağı kağıdı sübvanse ederek sağlamalı.”

ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI

“Meclis’te bütün partilerin üzerinde görüş birliğine vardığı, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’ndaki değişikliği derhal gerçekleştirilerek, ikincil kullanım ve benzeri gelirler tanımlanmalıdır.

Devletin yıllardır topladığı özel kopyalama harçları vakit geçirmeksizin hak sahiplerine ödenmelidir.

İnternet siteleri üzerinden satılan kitaplarda rekabet adına yapılan yıkıcı indirimlere son vermek için sabit fiyat uygulamasına ilişkin yasa taslağı ivedilikle TBMM’den geçirilmelidir.

Kağıt ithalinde uygulanan, kitap kağıdında % 8, Bristol’de %18 KDV uygulanması acilen sıfırlanmalıdır. Kağıt ithalinde Gümrük Birliği’nden kaynaklanan imtiyazlar, AB dışındaki ülkelerden yapılan ithalata da uygulanmalıdır.”

yayincilik-iflas-ediyor-979997-1.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol