birgün

16° AÇIK

Yazlık Saray’da Salda’nın kumları mı kullanıldı?

ÇEVRE 07.07.2021 09:56
Yazlık Saray’da Salda’nın kumları mı kullanıldı?
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Muğla’nın Marmaris ilçesinde bulunan Okluk Koyu’na yapılan ve kamuoyunda 'Yazlık Saray' olarak bilinen Cumhurbaşkanlığı Devlet Konuk Evi inşaatının dolgu alanı için Salda Gölü'nden özel kum getirildiği öne sürüldü. CHP'li Mersin Milletvekili Alpay Antmen, konuyu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a sordu.

Önergesinde Okluk Koyu’ndaki Recep Tayyip Erdoğan’ın 300 odalı yazlık sarayının inşaatına Nisan 2017’de başlandığını ve bu saray için Cumhurbaşkanlığı bütçesinden şu ana kadar 640 milyon lira harcandığını kaydeden CHP’li Antmen şu ifadeleri kullandı: “Bu yıllar arasında hem ekonomik kriz hem de koronavirüs pandemisi yaşanmış ve halkın çok önemli bir bölümü daha da fakirleşmiştir. Vatandaştan tasarruf istenirken bu saray için yapılan harcamalarda herhangi bir kısıtlamaya gidilmemiştir.”


Farklı büyüklükte 5 yapının yer aldığı Cumhurbaşkanlığı Yazlık Saray’ın hemen yakınında ise üç bloktan personel lojmanları inşa edilirken 10 bin 966 metrekarelik dolgu alanı ise özel kum ve çakılla doldurulup plaj haline getirildiğini söyleyen Antmen “Deniz kenarına doldurulan kumların ise dünyada örneği olmayan ve Amerikan Uzay Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından eşi ve benzerinin olmadığı ve ayak dahi basılmaması gerektiği yönünde bilimsel açıklamaların yapıldığı Salda Gölü kumları olduğuna yönelik iddialar ortaya atılmaktadır” dedi.

Antmen’in önergesinde yer alan sorular şöyle:

• Okluk Koyundaki yazlık saray inşaatında Salda Gölü kumları mı kullanılmıştır? Bu iddia doğru ise Salda Gölü’nden ne kadarlık kum bu bölgeye getirilmiştir?

• Yazlık Saray inşaatı için harcanan toplam para ne kadardır?

• Yazlık Saray’ı, yapmak için bugüne kadar kaç ağaç kesilmiştir?

• Yazlık Saray inşaatı sırasında yapılmış olan bazı kısımların beğenilmediği ve bunun üzerine yıkılarak yeniden yapıldığı doğru mudur? Doğruysa bunun ek maliyeti nedir?

• Mevcut saray yeterince vatandaşa yük olurken bir de halkın yoksulluktan intihar ettiği bir dönemde Yazlık Saray yapılmasını doğru buluyor musunuz?

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol