birgün

4° PARÇALI BULUTLU

Yem fiyatları düşmezse süte yeni zam kapıda

EKONOMİ 28.06.2022 06:30
Yem fiyatları düşmezse süte yeni zam kapıda Fotoğraf: BirGün
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Süt sektörü temsilcileri 7,5 lira olarak belirlenen çiğ süt fiyatının maliyetlerdeki artış nedeniyle yetersiz kaldığını belirterek "Ya çiğ süt fiyatları artırılmalı ya da yem fiyatları düşürülmeli" talebinde bulundu.

Süt sektöründe yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri konusunda sektör temsilcileri ortak basın açıklaması yaptı. Üreticiler “Çiğ süt fiyatları artırılmalı ya da yem fiyatları düşürülmeli” dedi.

Basın açıklaması yapan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ve Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Tevfik Keskin’in de aralarında bulunduğu sektör temsilcileri artan girdi maliyetlerinin süt üreticilerini zorladığını belirtti.

MAYIS’TA ZAM GELMİŞTİ

Ulusal Süt Konseyi’nin (USK) 15 Mayıs 2022 tarihinden itibaren destek primleri dışında çiğ süt tavsiye satış fiyatını litre için 7,50 olarak belirleyerek zam yapmıştı. Konsey yaptığı açıklamada “Çiğ süt üretim maliyetinde önemli bir değişiklik olduğunda önümüzdeki süreçte piyasa şartlarına göre tekrar değerlendirme yapılacaktır” demişti. Sektör temsilcileri açıklamasında bir litre sütün satışında üreticinin eline kesintiler çıktıktan sonra net olarak ortalama 7 lira geçtiğini aktardı. Açıklamada bir kilo yemin fiyatının bazı yerlerde 7,6 liraya dayandığı belirtildi.

MALİYETLER ARTIYOR

Sektör temsilcilerinin açıklamasında, “Üreticilerimiz, Ulusal Süt Konseyi tarafından tavsiye edilen süt fiyatı daha eline geçmeden yeme gelen zamlarla yüzleşmek zorunda kaldı. Yurtiçi ve yurtdışı hammadde fiyatları arttıkça yem fiyatları arttı” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan üreticiler mazota, elektriğe, işçiye de, nakliyeye de, ilaca da zam geldiğini belirterek, “Üreticilerimizin artık ne üretme şevki, ne de geleceğe dair umudu kaldı” dedi.

Sektör temsilcilerinin talepleri ise şöyle oldu:

►Ulusal Süt Konseyi tavsiye fiyatının belirlediği sürelerde ya çiğ süt fiyatları artırılmalı ya da yem fiyatları düşürülmeli.

►Kaba ve kesif yemlere gelen zamlara yönelik tedbir alınmalı.

►Diğer maliyet artışlarını durduracak tedbirler hayata geçirilmeli.

►Çiğ süt fiyatları aylık olarak belirlenmeli.

►Üreticiye hayatını devam ettirecek istikrarlı bir gelir elde etmesini sağlayacak piyasa oluşturulmalı.

►Çiğ süte verilen 20 kuruşluk prim desteği hem üreticiyi destekleyecek hem de kayıt dışılığa kaymanın önüne geçirecek seviyeye yani en az 1 lira seviyelerine çıkartılmalı.

►Damızlık hayvanların kesilmesini engelleyecek tedbirler hayata geçirilmeli.

►Tüketiciye uygun fiyattan hayvansal ürün alabilme imkânı sağlanmalı.

►Üreten ve tüketen mutlu Türkiye'nin inşası için etkin politikalar hızlı bir şekilde hayata geçirilmelidir.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol