birgün

17° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 24.08.2021 15:30

Yemeksepeti'nin Manisa'daki deposunda sendika üyesi 3 işçi işten atıldı

Yemeksepeti’nin Manisa deposunda çalışan ve Tüm Taşıma İşçileri Sendikası üyesi 3 işçi, "sürüş güvenliğinin tehlikeye atıldığı" iddiasıyla işten çıkarıldı. İşten çıkarılan Kemal Oğuz, çeşitli bahaneler ileri sürülerek işten çıkarıldıklarını, bunun asıl amacının ise sendikalaşmayı engellemek olduğunu vurguladı. TÜMTİS İzmir Şube Başkanı Günseli, işverene çağrıda bulunarak, "İşten çıkardığınız üyemiz işçileri geri alın" dedi.

Yemeksepeti'nin Manisa'daki deposunda sendika üyesi 3 işçi işten atıldı

Aycan KARADAĞ

Yemeksepeti’nin Manisa deposunda çalışan ve Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı Tüm Taşıma Sendikası üyesi 3 işçi, sürüş güvenliğinin tehlikeye atıldığı iddiasıyla işten çıkarıldı.

3 işçi hakkında Tüm Taşıma İşçileri Sendikası İzmir Şubesi, Manisa Horozköy Deposu önünde basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya Türk Metal Sendikası Manisa Şube Başkanı ve TÜRK-İŞ İl Temsilcisi Ercan Dereli, Gıda-İş Manisa Şube Başkanı ve DİSK İl Temsilcisi Hasan Çavdar’ın da aralarında bulunduğu emek örgütü temsilcileri ve üyeleri katılarak destek verdi.

TÜMTİS İzmir Şube Başkanı Şükrü Günseli, işçiler üzerindeki baskı ve mobbing uygulamalarının hız kazandığını belirtti. İtiraz süreci ile beraber, işçiler üzerinde baskı ve mobbing uygulamalarının hız kazandığını ancak sendika üyesi işçilerin baskı ve yıldırma karşısında kararlı duruş sergilediklerini söyleyen Günseli, “Yemeksepeti işvereninin, iş yeri sınıflandırma kodunu (Nace Kodu) da değiştirerek sendika karşıtı tutumuna yeni bir boyut ekledi” dedi.

Sendikanın en temel insan hakkı ve demokratik bir hak olduğunu belirten Şube Başkanı Günseli, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “İşverene çağrımız şudur: Çoğunluk tespitine yaptığınız itirazı geri çekin. İşten çıkardığınız üyemiz işçileri geri alın. İşçilere uygulanan baskı, mobing ve uyduruk gerekçelere dayalı tutanaklarla sürdürdüğünüz psikolojik savaşı durdurun. Sendikamız ile toplu iş sözleşmesi masasına oturarak sürecin yasal çerçevede ilerlemesinin önünü açın. Atacağınız en akılcı adım, sendika ve işçilere barış eli uzatmaktır.”

YEMEKSEPETİ SENDİKALI BİR İŞ YERİ OLACAK

Yemeksepeti’nde işten atılan Kemal Oğuz ise çeşitli bahaneler ileri sürülerek işten çıkarıldıklarını, bunun asıl amacının ise sendikalaşmayı engellemek olduğunu söyledi.

Oğuz, “Bizler sendika üyesi olduğumuz için işten çıkarıldık. Bu saldırıya karşı sendikamızla beraber gerek market gerek depolar önünde mücadele etmeye devam edeceğiz. Yemeksepeti sendikalı bir iş yeri olacak” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol