birgün

20° PARÇALI BULUTLU

Yeni anketten iktidara kötü haber: Son 1 yılın en düşük seviyesine gerilediler

Aksoy Araştırma tarafından haftalık olarak yapılan Türkiye Monitörü araştırmasına göre Cumhur İttifakı’nın oy oranı yüzde 38 ile son bir yılın en düşük seviyesine geriledi. Ankete göre muhalefet yüzde 42,5 ile iktidar blokunu geride bırakıyor. Öte yandan AKP seçmeninin yüzde 62,5’i doların mevcut seviyesi için ‘çok yüksek’ ya da ‘yüksek’ dedi.

SİYASET 25.01.2022 14:16
Yeni anketten iktidara kötü haber: Son 1 yılın en düşük seviyesine gerilediler
Abone Ol google-news

Aksoy Araştırma tarafından hazırlanan ve seçmenin nabzını anlık ölçen Türkiye Monitörü araştırmasının 2022 Ocak 3. Hafta sonuçları açıklandı. Araştırmada dikkat çeken bulguların başında partilerin oy oranları yer aldı.

aksoy-arastirma-cumhur-ittifaki-nin-oylari-son-1-yilin-en-dusuk-seviyesinde-972487-1.

Şubat ayında 36,0 ile 2021 yılının en yüksek oy oranını yakalayan AKP’nin 2021’in Temmuz ayına kadar 5,4 puan oy kaybettiği gözlemlendi.

Temmuz ayı sonrasında yatay devam eden AKP oy oranının aralık ayının 3’üncü haftasında 31,2’ye çıktığı ancak sonraki aylarda yeniden düşüş eğilimi göstererek 30,1’e kadar gerilediği görüldü. Bu oran AKP’nin son bir yıl içerisinde aldığı en düşük oy oranıydı.

CHP’DE VE MUHALEFETTE YÜKSELİŞ

AKP’deki düşüşün aksine CHP’de benzer aylarda yükseliş hâkimdi. Mart 2021 24,1 puan ile en düşük oy oranını elde eden CHP, Temmuz ayına kadar oy oranını 4,1 puan artırmayı başardı.

Son haftalarda oy oranında yeniden artış oranı olan CHP ile AKP arasındaki puan farkının son bir yılın en düşüğü olması dikkat çekti. Son haftaki araştırmada fark 1,2 puandı.

aksoy-arastirma-cumhur-ittifaki-nin-oylari-son-1-yilin-en-dusuk-seviyesinde-972488-1.

Diğer partilere baktığımızda İYİ Parti’nin ve HDP’nin oy oranlarını Ocak 2021’e göre 0,7 artırdığı gözlemlendi.

Geçen yıl yatay bir oy oranı bulunan MHP’de ise Ocak 2021’e göre gerileme dikkat çekti. MHP’nin oy oranı 2022 Ocak ayının 3’üncü haftası araştırmasında 7,9 oldu.

MİLLET İTTİFAKI FARKI AÇIYOR

aksoy-arastirma-cumhur-ittifaki-nin-oylari-son-1-yilin-en-dusuk-seviyesinde-972489-1.

İttifaklar arası oy dağılımında Haziran 2021 tarihi itibariyle Millet İttifakı’nın yüzde 42,5 ile daha çok oy oranını yakaladığı görüldü. Cumhur İttifakı'nın oyu yüzde 38 ile son 1 yıldaki en düşük seviyesine geriledi.

Sonraki aylarda yatay devam eden ittifaklar arası puan farkı son haftalarda yeniden artmaya başladı ve 4,5 puan ile en büyük fark oluştu.

SEÇMEN DOLARIN DÜŞTÜĞÜNÜ DÜŞÜNMÜYOR

aksoy-arastirma-cumhur-ittifaki-nin-oylari-son-1-yilin-en-dusuk-seviyesinde-972490-1.

Türkiye Monitörü 2022 ocak ayının 3’üncü haftasında araştırmasında gündeme paralel olarak da sorular yer aldı.

AKP’nin doların düşüşünü başarı olarak göstermesine karşın seçmen farklı görüşte bulundu.

Araştırmaya katılanların yüzde 73,8’i doların mevcut seviyesini çok yüksek/yüksek olarak değerlendirdi.

Benzer şekilde AKP seçmeni de doların şu anki seviyesinden memnun olmadığını dile getirdi. AKP seçmeninin yüzde 62,5’i doların mevcut seviyesi için ‘çok yüksek’ ya da ‘yüksek’ dedi.

VATANDAŞ TEMEL İHTİYACINI BİLE KARŞILAYAMIYOR

aksoy-arastirma-cumhur-ittifaki-nin-oylari-son-1-yilin-en-dusuk-seviyesinde-972491-1.

Araştırmaya katılanlara temel ihtiyaçlarının ne kadarını karşılayabildiği 5’li cetvel olarak soruldu.

Katılımcıların yüzde 65,1’i temel ihtiyaçlarının birazını ve birazından azını rahat bir şekilde karşılayabildiğini belirtti.

Temel ihtiyaçlarının hiçbirini rahat bir şekilde karşılayamadığını belirten seçmenin oranı yüzde 17,2’ydi.

Araştırmada temel ihtiyaçlarının çoğunu/tamamını rahat bir şekilde karşılayabildiğini belirten seçmenin oranı yüzde 17,4 oldu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol