Yeni askerlik sistemi geliyor: Bedellide yaş sınırı kaldırılıyor

16.05.2019 11:02 GÜNCEL
AKP’nin 23 Haziran seçimleri öncesi yasalaştırmak istediği yeni askerlik sistemine ilişkin bilgiler kamuoyunda yer aldı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunduğu düzenlemeye göre, bedellide yaş sınırının kaldırılması gündemde. Hürriyet‘ten Erdinç Çelikkan‘ın haberine göre, yeni sistemle askerlikte kısa ve uzun dönem ikiliği kaldırılacak. Zorunlu temel askerlik eğitimi de 1 ay olacak. […]

AKP’nin 23 Haziran seçimleri öncesi yasalaştırmak istediği yeni askerlik sistemine ilişkin bilgiler kamuoyunda yer aldı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunduğu düzenlemeye göre, bedellide yaş sınırının kaldırılması gündemde.

Hürriyet‘ten Erdinç Çelikkan‘ın haberine göre, yeni sistemle askerlikte kısa ve uzun dönem ikiliği kaldırılacak. Zorunlu temel askerlik eğitimi de 1 ay olacak. Yeni sisteme göre, lise mezunu ve altı gençler bir ay temel askerlik yaptıktan sonra zorunlu olarak 5 ay kıta görevinde bulunacak. Bu 6 ayın sonunda isterlerse terhis olacaklar ya da sözleşmeli olarak maaşlı 6 ay daha askerlik yapabilecekler. Başarılı olmaları halinde profesyonel askerliğe geçebilecekler.

Buna göre, sözleşmeli er-erbaş, uzman çavuş rütbesiyle orduda devam edebilecek. İlk kez, “yedek astsubaylık” uygulaması yapılacak. Meslek yüksekokul mezunları isteğe bağlı olarak, yedek astsubaylıktan faydalanabilecek. Yeni sistemde bedelli askerlik uygulaması da sürekli hale geldi. Bedelli askerlikte uygulanan yaş sınırı da kaldırılacak.

Yeni askerlik sistemine ilişkin düzenlemenin 23 Haziran seçimi öncesinde yasalaşmasının beklendiği de bilgiler arasında yer aldı.