birgün

11° AÇIK

GÜNCEL 20.12.2020 23:19

Yeni Covid-19 mutasyonu: İngiltere dahil 4 ülke ile uçuşlar durduruldu!

Koronavirüsün yeni mutasyonunun bulaşıcılığının yüksek olduğu açıklamaları ardından İngiltere ve virüsün görüldüğü diğer ülkelere karşı alınan seyahat yasağı kararlarına Türkiye de eklendi.

Yeni Covid-19 mutasyonu: İngiltere dahil 4 ülke ile uçuşlar durduruldu!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika'dan ülkemize olan uçuşlarda geçici durdurma kararı alınmıştır” açıklaması yaptı.

İlk olarak İngiltere'de ortaya çıkan ve Avusturya, Hollanda, Danimarka ve Güney Afrika'da rastlanan koronavirüsün yeni mutasyonu dünyayı alarma geçiriyor. Yeni mutasyonun bulaşıcılığının yüzde 70 daha fazla olduğunun açıklanması ardından Dünya Sağlık Örgütü, ülkelere tedbirleri sıkılaştırma çağrısı yapmıştı. Birçok ülke, yeni mutasyonun görüldüğü ülkelerden uçuşları durdurma kararı aldı.

Karar alan ülkeler arasına Türkiye de eklendi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

Koca, yaptığı ikinci açıklamada da devam eden uçuşlarla Türkiye'ye gelen tüm yolcuların karantinaya alınacağı ve kendilerine test yapılacağını söyledi:

THY'DEN AÇIKLAMA

​Türk Hava Yolları Türk Hava Yolları Başkan Yardımcısı ve CEO'su Bilal Ekşi bilet konusunda acele edilmemesi gerektiğini belirtti. Ekşi Twitter'dan şu paylaşımı yaptı:

"Sağlık Bakanlığımızın İngiltere, Danimarka, Hollanda, Güney Afrika'dan uçuşların durdurulması kararına istinaden, hiç bir yolcumuzun bilet işlemleri konusunda acele etmemesini rica ederiz. Hiç bir yolcumuz bilet işlemleri konusunda mağdur edilmeyecektir."
Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol