birgün

5° AÇIK

EKONOMİ 21.11.2020 09:59

Yeni ekonomi yönetimi tüketici güvenine çare olamadı

Damadın ekonomi yönetiminden tasfiyesi de güven sorununu çözemedi. Tüketici güveni endeksi kasımda yüzde 2,2 düşüşle 80,1’e geriledi.

Yeni ekonomi yönetimi tüketici güvenine çare olamadı

Ekonomi Servisi

Merkez Bankası, faiz artırımıyla beraber yurtiçine yabancı sermaye girmesini ve tasarruflarını dövizde tutan yurtiçindekilerin TL’ye geçmesini bekliyor.

Faiz artışının başarıya ulaşma kriteri bu, ancak 475 baz puanlık sert artışa rağmen döviz kurlarında hatırı sayılır bir gevşeme yaşanmış değil. İktidar medyasının iddia ettiğinin aksine ekonomi yönetimindeki değişiklikler de en azından tüketiciye güven vermedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) kasım ayına ilişkin tüketici güven endeksi verilerini dün açıkladı.

Buna göre ekim ayında 81,9 olan endeks değeri, kasımda 80,1’e geriledi. Endeksin 200 üzerinden ölçüldüğü, 100 değerinin altının güvensizlik olarak yorumlandığı endeks Covid-19’un yaygınlığının artmasıyla beraber değer kaybediyor. Salgının ülkede panik havası estirdiği nisan ayında, tüketici güven endeksi 78,1 ile bu yılın en düşük değerine ulaşmıştı.

Son 2 aydır düşen tüketici güvenine ekonomi yönetiminde yapılan değişiklikler de çare olamadı. Kasım ayında ekim ayına göre tüketici güveni yüzde 2,2 oranında düştü.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız