birgün

12° KISA SÜRELİ YAĞMUR

SİYASET 22.04.2019 07:43

Yeni İstanbul manifestosu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, mazbatasını almasının ardından çağrı yaptığı ‘İstanbul’a Yeni Bir Başlangıç Buluşması’nı gerçekleştirdi. Maltepe’deki dolgu alanda düzenlenen mitinge kürsüden yapılan açıklamaya göre yaklaşık 2 milyon İstanbullu katıldı. 31 Mart’ta düzenlenen yerel seçimden 17 gün sonra mazbatasını alan Ekrem İmamoğlu’nun çağrısıyla dün Maltepe’de ‘İstanbul’a Yeni Bir Başlangıç Buluşması’ düzenlendi. Parti flamalarının kullanılmadığı […]

Yeni İstanbul manifestosu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, mazbatasını almasının ardından çağrı yaptığı ‘İstanbul’a Yeni Bir Başlangıç Buluşması’nı gerçekleştirdi. Maltepe’deki dolgu alanda düzenlenen mitinge kürsüden yapılan açıklamaya göre yaklaşık 2 milyon İstanbullu katıldı.

31 Mart’ta düzenlenen yerel seçimden 17 gün sonra mazbatasını alan Ekrem İmamoğlu’nun çağrısıyla dün Maltepe’de ‘İstanbul’a Yeni Bir Başlangıç Buluşması’ düzenlendi. Parti flamalarının kullanılmadığı miting için İBB araçları da tahsis edilmedi.

Mitingde ilk olarak Anadolu Ateşi ve Mehteran takımı sahne aldı. İmamoğlu’nun ailesiyle birlikte alana girişinden sonra da önce 1 dakikalık saygı duruşu düzenlendi ve dua okundu.

ÜÇ DERS

İBB Başkanı Ekrem İmamolu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

• Bu seçimden çıkan üç temel dersi hatırlatmak istiyorum. Birincisi; siyaseti her koşulda sevgi, saygı, centilmenlik içinde yapılmalıdır. Bu centilmenlikten asla vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. İkincisi; siyasetin amacı insanların mutluluğudur. Siyaseti öncelikle bu sorumlulukla düşünüp davranmalıyız. Üçüncüsü; herkesin dünya görüşü, değerleri, inançları farklı olabilir ama bunları çatıştırmanın adı asla siyaset değildir. Bu dersi hiç kimse unutmasın. Siyaset her şeyden çok çözüm üretme işidir.

• 17 gün boyunca yaşanan, kısmen bugün yaşanmaya devam eden gelişmeler var. Milletçe bir demokrasi sınavından geçtiğimizi düşünüyorum. Milletimi bu demokrasi sınavını sükûnetle, hassasiyetle, başarıyla geçmiştir.

• Söz verdiğim gibi artık İstanbul’da dini ve milli bayramlarımızda ulaşım ücretsiz olacak.

5 ALANDA YENİ BAŞLANGIÇ

• İstanbul’a yeni bir başlangıç, şu 5 temel alanda sağlayacağımız anlayış farklılıklarıyla mümkün olacak: İstanbul’a yeni nesil siyaset anlayışı hâkim olacak. İstanbul’a yeni nesil belediyecilik anlayışı hâkim olacak. İstanbul’a yeni nesil yerel demokrasi anlayışı hâkim olacak. İstanbul’a yeni nesil toplumsal birlik anlayışı hâkim olacak. İstanbul’a yeni nesil yurttaşlık anlayışı hâkim olacak.

• Vatandaşlarla arasına engeller koyan siyasetçi dönemi kapanmıştır. Her zaman hukukun üstünlüğünü kabul edeceğim. Kanunları, kurumları ve kuralları kendi amaçları için eğip büken bir yönetici asla olmayacağım. Başta Anayasa ve kanunlar olmak üzere hukukun temel hükümlerinin eğilip bükülmesine izin vermeyeceğim. Milli ve manevi değerleri istismar etmeyeceğim. Kimsenin kalbini kırmayacağım, buna müsaade etmeyeceğim. Bu ülkenin kurucu değerlerine sonuna kadar bağlı kalacağım. Korkudan değil, sevgiden yana olacağım. Kucaklayarak ve birleştirerek hizmet edeceğim.

YENİDEN AKIL VE MANTIK

• Yeşili yok eden, insan sağlığını bozan uygulamalara son vereceğiz. Bu şehirde yeniden akıl, mantık, bilim, sanat, kültür yükselecek. Üretim, eğitim, istihdam, ekonomi ve teknoloji yükselecek.

• Size söz veriyorum, vatandaşın tek bir kuruşunu israf etmeden, yandaşa yoldaşa peşkeş çekmeden bir emin yönetici olarak hassasiyetle harcayacağız. Kimsesizlerin kimsesi olacağım. Bu kentin mazlumları, mağdurları kalmayacak. Bu şehrin emeklilerinin, engellilerinin hamisi olacağız. Bu şehirde asla alan el veren eli bilmeyecek, hassas olacağız.

MAHALLE MECLİSLERİ

• İstanbul’da artık yeni nesil demokrasi anlayışı hâkim olacak. Bu kentte yaşayanlar, bu kenti yönetenler kadar söz ve karar sahibi olacak. Mahalle meclislerinden başlayan, sektörel meclislere kadar katılım mekanizmasıyla kent yönetim sürecinin aktif organları haline gelecek. Hiç kimse bu şehri terk etme duygusuna kapılmayacak. Bu şehrin kadınları, gençleri, girişimcileri bu şehrin adil bir şehir olduğunu hissedecekler.

• Herkes kendi rengini, kendi kimliğini, kendi benliğini saygın ve özgürce, eşit biçimde yaşayacak. Barış ve huzur içinde yaşayan bir şehir olacak.

• Bana, kişilere, partiye, vakıflara, derneklere çalışmak yok. Buna izin vermeyeceğim.

KILIÇDAROĞLU’NA SALDIRI

• Ne yazık ki CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bugün talihsiz bir olay yaşadı ama kendisi çok iyi. Güleryüzlü bir şekilde sizleri saygıyla, sevgiyle selamladı. Orada bu hareketleri yapanlar vatandaşımız değil talimat almış kişilerdir. Benim vatandaşım böyle bir şey yapmaz, görüşü ne olursa olsun yapmaz. Göreceksiniz bu kez sevgi- saygı kazanacak.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız