birgün

7° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 22.10.2016 10:14

Yeni mezun sivil doktorlar kışlaya

GATA’nın Sağlık Bakanlığı’na devredilmesinin ardından ilk defa askeri kışlalara sivil hekim gönderiliyor. Sağlık Bakanlığı yeni mezun 312 hekimin atamasını askeri kışlalara yaptı

Yeni mezun sivil doktorlar kışlaya

BURCU CANSU
burcucansu@birgun.net
@burcu_cansu

OHAL kapsamında temmuz ayında yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile askeri hastanelerin Bakanlığa devrinin ardından, aralarında sınırdakilerin de bulunduğu askeri birliklere askeri eğitim almayan sivil hekimler gönderiliyor.

Hekim olan kızı dolayısıyla sürecin yakın takipçisi olan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Deontoloji ve Etik Anabilim Dalı Dr. Cumhur İzgi yaşadıklarını BirGün’e anlattı. İzgi, “Hiçbir askeri eğitim almamış hekimler, bir askeri hastane veya belli bir kurumda değil, doğrudan hudut komutanlıklarının emrinde, savaşan birliklerin içinde görev yapma durumu ile karşı karşıya” dedi.

Yeni mezun doktorların askeri birliklerde görev yapmasının bir dizi sakıncasının olduğunu vurgulayan İzgi, "Hiçbir şekilde askeri eğitim almamış insanları doğrudan savaşın içine sürüyoruz” diye konuştu.

‘Listeler değiştirildi’

Dr. Cumhur İzgi kadroların belirlenme sürecini Bakanlığın sitesinden takip ettiklerini belirterek, "İlk önce saat 17.00 gibi kadrolar açıklandı. Hekim listesi daha önce açıklanmıştı ve içinde Gülhane mezunları da vardı. Fakat dün açıklanan listeden Gülhane mezunlarını çıkardılar, sadece sivil tıp fakültelerinden mezun olanlar kaldı. Saat 23.30’da sayfada bir güncelleme yapıldı ve bu sefer hekim sayısı eksik kaldığı için 68 Gülhane mezunu daha listeye eklendi.”

Bakanlığın savunusu: Dengeli dağılım

Sağlık Bakanlığı’nın resmi sitesinde yer alan yeni personel planlamasına ilişkin duyuru şöyle: “Türk Silahlı Kuvvetleri, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının tabip ihtiyacı tekrar değerlendirmeye alınmış ve kurumların ihtiyaçları esas alınarak yeniden personel planlaması yapılmıştır. Tabiplerin ülke genelinde dengeli dağılımını sağlamak üzere 20/10/2016 tarihli ve 37106781/020/12128 sayılı Bakanlık Makamı Onayı iptal edilerek, 71’nci Dönem Devlet Hizmet Yükümlülüğü kurasından çıkartılan 68 tabip, yeniden 71’inci Dönem Devlet Hizmet Yükümlülüğü kurasına alınmıştır.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız