birgün

8° HAFİF YAĞMUR

Yeni Şafak, Erdoğan’ı savunmak için 2000 öncesine gitti

İktidarın kontrolündeki Yeni Şafak gazetesi, bugünkü manşetinde TL’nin tarihi değer kaybı konusunda AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı savunmak için 1981-2001 arası dönemden örnekler verdi.

MEDYA 22.11.2021 10:27
Yeni Şafak, Erdoğan’ı savunmak için 2000 öncesine gitti
Abone Ol google-news

MEDYA SERVİSİ

AKP iktidarının hatalı ekonomi politikaları nedeniyle Türk Lirası (TL) ABD Doları başta olmak üzere yabancı para birimleri karşısında yüksek bir hızda erirken, iktidarın kontrol ettiği yayın organları da bu duruma ‘açıklama’ getirme derdine düştü.

Yandaş Yeni Şafak gazetesi bugün, “Erdoğan döneminde dolar 19 yılda 6.5 kat önceki 20 yılda 11.882 kat arttı” manşetiyle, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı savunmak için yıllar öncesine gitti.

Dolardaki yükselişi “spekülatif” olarak nitelendiren ve Erdoğan’ın bu yükseliş nedeniyle hedef alındığını belirten Yeni Şafak, “AK Parti’yi kapatma davası, e-muhtıra, Gezi olayları, 17/25 Aralık hükümeti devirme girişimi, 15 Temmuz darbe girişimi, ABD'nin Rahip Brunson olayı üzerinden başlattığı ve hala devam eden finansal saldırılar ve zorlu Kovid-19 sürecine rağmen Erdoğan’ın 19 yıllık iktidarında dolar kuru sadece 6,5 kat arttı” ifadelerini kullandı.

Yeni Şafak “bazılarının hafızasının zayıf” olduğunu iddia ederek, 1981-2002 yılları arasında dolar kurunun 11 bin 882 kat artığını hatırlattı ve okurlarını bugün ekonominin "iyi gittiğine" inandırmaya çalıştı.

yeni-safak-erdogan-i-savunmak-icin-2000-oncesine-gitti-946705-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol