birgün

20° PARÇALI BULUTLU

Yeni seçim yasası görüşmeleri sona erdi: Barajda 'cimri' indirim

AKP ve MHP’nin hazırladığı yeni seçim yasası ile ilgili görüşmeler sona erdi. Pazartesi günü AKP MYK Toplantısı’nda Erdoğan’a sunulacak düzenlemede, seçim barajının yüzde 7’ye indirilmesi yer alıyor. Teklif, en geç şubat ortasına kadar Meclis’e getirilecek.

SİYASET 21.01.2022 10:18
Yeni seçim yasası görüşmeleri sona erdi: Barajda 'cimri' indirim
Abone Ol google-news

Yeni seçim yasası üzerindeki görüşmelere, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız’ın yaptığı son toplantıyla nokta koyuldu.

15 maddeden oluşacak teklifin en geç şubat ortasına kadar Meclis gündemine getirilmesi planlanıyor.

Çalışma sürerken “daraltılmış bölge” ve “ittifak için baraj” getirilmesi, partilerin Hazine yardımı almaları için halen yüzde 3 olarak uygulanan oy oranı şartının yükseltilmesi gibi başlıkların teklifte yer alabileceği belirtilmiş ancak bunların daha sonra düzenlemeden çıkarılması kararlaştırılmıştı.

Düzenlemede seçim barajı yine yüksek seviyede varlığını koruyacak. Milliyet’in aktardığına göre, teklifin en öne çıkan düzenlemesi yüzde 10’luk seçim barajının yüzde 7’ye düşürülmesi olacak.

AKP’li yetkililer, seçim yasasının Meclis takvimi ile ilgili “Haziranda seçim olacağı için teklif, şubatta gelecek. Çünkü ilgili yasanın seçim kararının alındığı tarihte yürürlükte olması gerekiyor” dedi.

Düzenlemenin, pazartesi günü yapılması planlanan AKP MYK toplantısında AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da son kez sunulacağı belirtildi.

“YENİDEN RERAH CUMHUR İTTİFAKI’NA KATILACAK” İDDİASI

Öte yandan AKP kulislerinde Yeniden Refah Partisi’nin Cumhur İttifakı’na katılmasının gündemde olduğu konuşuluyor.

Cumhur İttifakı'nda özellikle AKP kanadının, uzun bir süredir Fatih Erbakan liderliğindeki Yeniden Refah Partisi'ni ittifaka katmaya çalıştığı biliniyordu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol