birgün

9° AÇIK

DÜNYA 04.03.2021 17:19

Yeni Zelanda açıklarında 7.3 büyüklüğünde deprem

Yeni Zelanda açıklarında 7.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremle ilgili Ulusal Acil Durum Yönetim Ajansı, "tsunami" uyarısında bulundu.

Yeni Zelanda açıklarında 7.3 büyüklüğünde deprem

Yeni Zelanda açıklarında 7.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremle ilgili Ulusal Acil Durum Yönetim Ajansı (NEMA), "tsunami yaşanabilir" uyarısında bulundu.

Ulusal Acil Durum Yönetimi Ajansı'nın attığı tweette, "Kıyıya yakın bir yerde uzun süreli ya da güçlü bir deprem hisseden herkes derhal en yakın yüksek yere veya olabildiğince iç kesimlere doğru hareket etmelidir" uyarılarında bulunuldu.

7.3 büyüklüğündeki depremde Yeni Zelanda‘nın North Island'a yakın kıyı bölgelerinde yoğun titremeler hissedildi.

Ajans, depremin Yeni Zelanda'yı etkileyebilecek bir tsunami yaratıp yaratmadığını değerlendirdiğini ve ilk değerlendirme tamamlanır tamamlanmaz bir güncelleme sağlayacağını söyledi.

Yeni Zelanda'nın sismoloji kurumu GeoNet, depremi "şiddetli" olarak nitelendirerek, 60.463 sallanma raporu aldığını söyledi.

ABD Jeoloji Araştırması, depremin büyüklüğünü 6.9 şiddetine düşürdü.

Gisborne'un 238 km kuzeydoğusundaki deprem, Cuma günü yerel saatle 02:27'de denizin 94 km derinliğinde meydana geldi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol