birgün

20° PARÇALI BULUTLU

Yeniden Adalet Bakanı olarak atanan Bekir Bozdağ'dan ilk açıklama

Abdulhamit Gül'ün istifasının ardından Adalet Bakanı olarak atanan Bekir Bozdağ, "Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı görevini şahsıma emanet eden Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a takdir/tensipleri için şükranlarımı sunuyorum” açıklamasında bulundu.

SİYASET 29.01.2022 10:01
Yeniden Adalet Bakanı olarak atanan Bekir Bozdağ'dan ilk açıklama
Abone Ol google-news

Abdulhamit Gül'in istifa etmesinin ardından üçüncü Adalet Bakanı olarak atanan Bekir Bozdağ, “Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı görevini şahsıma emanet eden Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a takdir/tensipleri için şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Bozdağ, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı görevini şahsıma emanet eden Cumhurbaşkanımız Sn.R.Tayyip Erdoğan’a takdir/tensipleri için şükranlarımı sunuyorum Adalet Bakanımız Abdülhamit Gül kardeşime hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum Allah yardımcımız olsun."

ÜÇÜNCÜ KEZ ADALET BAKANLIĞI GÖREVİNE GETİRİLDİ

Bozdağ ilk olarak 2013 yılında Hatay Büyükşehir Belediye başkan adaylığı nedeniyle görevinden ayrılan Sadullah Ergin'in yerine bu göreve atamış, ardından ise bakanlığı Mart 2015'te Kenan İpek'e bırakmıştı.İpek'in ardından Kasım 2015'te tekrar göreve gelen Bozdağ, Temmuz 2017'ye kadar Adalet Bakanı olarak görev yapmıştı. Bozdağ, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte oluşan yeni kabinede koltuğunu Abdülhamit Gül'e devretmişti.

GÜL'ÜN İSTİFASININ ARKASINDA SOYLU VE ALBAYRAK İDDİASI

Gül'ü istifaya götüren sebeplerden en önemlisinin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yaşadığı kriz olduğu değerlendirmesi yapılıyor. Gül'ün Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak tarafından da istenmediği, ikilinin arasında gerilim yaşandığı da iddialar arasında.

İstifa eden Abdulhamit Gül sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle 19 Temmuz 2017 tarihinden beri sürdürdüğüm Adalet Bakanlığı görevinden ayrılmış bulunuyorum. Kendilerine görevden af talebimi kabulleri için şükranlarımı arz ediyor, yeni Adalet Bakanımız Sayın Bekir Bozdağ’a başarılar diliyorum" ifadelerini kullanmıştı.

BEKİR BOZDAĞ HAKKINDA

Bekir Bozdağ 1 Nisan 1965’te Yozgat Akdağmadeni’nde dünyaya geldi. İlkokul, orta okul ve lise eğitimini Yozgat'ta tamamlamasının ardından Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Yüksek lisansını Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dinler Tarihi Anabilim Dalında yaptı. Bir süre kamu görevinde bulunduktan sonra serbest avukatlık yapmaya başladı.

1999’da Fazilet Partisi'den Akdağmadeni İlçe Belediye Başkan adayı oldu. AKP’nin kurulmasıyla birlikte 2002 Türkiye genel seçimlerinde AKP Yozgat milletvekili oldu.

22, 23 ve 24. Dönemde Yozgat Milletvekili seçildi. 22. Dönemde Adalet Komisyonu Üyeliği, 23. Dönemde AKP Grup Başkanvekilliği yaptı. 61. Hükümette Başbakan Yardımcılığı, 61 ve 62. Hükümette Adalet Bakanlığı görevini üstlendi. 24 Temmuz 2017’de ise Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü oldu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol