Yeniden Refah, AKP'nin şartlarını kabul ettiğini duyurdu: 6284 sayılı kanun tehlikede
Fotoğraf: AA

Hüseyin ŞİMŞEK

Yeniden Refah Partisi’nin Cumhur İttifakı’na katılma kararı hakkında konuşan Genel Başkan Fatih Erbakan, “Cumhur İttifakı'nın seçimi kazanması halinde prensiplerimizin uygulanacağı konusunda mutabakata vardık” dedi. Yeniden Refah Partisi’nin Cumhur İttifakı’na katılmak için öne sürdüğü 30 maddelik şartnamede, başta kadın hakları olmak üzere çok sayıda kazanılmış hakkın yürürlükten kaldırılması talep ediliyordu.
Daha önce seçimlere kendi logosu ve adayları ile katılacağını açıklayan Yeniden Refah Partisi, çark ederek son dakikada Cumhur İttifakı’na katıldı. Erbakan ise Cumhurbaşkanı adaylığından çekildi. Kendisi için imza atan on binlerce vatandaşı yarı yolda bırakan Erbakan, taleplerinin kabul edildiği için AKP ile anlaştıklarını iddia etti.
Daha önce kamuoyu gündemine gelen ve Yeniden Refah Partisi’nin “kabul edildiğini” bildirdiği taleplerden bazıları şunlardan oluşuyor:
- İHA-SİHA'lar, yerli otomobil ve diğer stratejik ürünlerin ve savunma silah ve mühimmatlarının üretiminin desteklenmesi
- İstanbul Sözleşmesinin iptalinin TBMM'de de oylanması ve uzantısı 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'un aile bütünlüğünü bozucu hükümlerinin ayıklanması.
- "Kadınlara Yönelik Şiddet Ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi Ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesinin Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun gözden geçirilmeli ve sapkınlıkların önlenmeli
- DSÖ ile yapılan sözleşmeler, milli çıkarlarımıza uygun hale getirilmeli.
- Süresiz nafaka konusundaki mağduriyetler giderilmeli.