birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Yeniden yapılan KPSS Lisans oturumları tamamlandı

ÖSYM tarafından 31 Temmuz'da düzenlenen ancak iptal edildiği için yeniden yapılan KPSS Lisans oturumlar sona erdi. Adaylara, sabah 10.15'te başlayan Genel Yetenek ve Genel Kültür testinde 120 soruya karşılık 130 dakika, 14.45'te başlayan Eğitim Bilimleri testinde 80 soru için 100 dakika süre verildi.

EĞİTİM 18.09.2022 17:07
Yeniden yapılan KPSS Lisans oturumları tamamlandı
Abone Ol google-news

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 31 Temmuz'da düzenlenen ancak iptal edildiğinden yeni takvime göre yeniden yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Lisans oturumları tamamlandı.

KPSS maratonunun ilk gününde sabah oturumunda adaylar, Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerini, öğleden sonra Eğitim Bilimleri testini yanıtladı.

Adaylara, sabah 10.15'te başlayan Genel Yetenek ve Genel Kültür testinde 120 soruya karşılık 130 dakika, 14.45'te başlayan Eğitim Bilimleri testinde 80 soru için 100 dakika süre verildi.

ALAN BİLGİSİ SINAVLARI GELECEK HAFTA YAPILACAK

31 Temmuz'da yapılan KPSS Lisans oturumlarının iptal edilmesinin ardından ertelenen oturumlar da 24 Eylül itibarıyla yapılacak.

Bu kapsamda, 2022-KPSS Lisans Alan Bilgisi 1. oturumu (kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri) 24 Eylül'de saat 10.15'te, Alan Bilgisi 2. oturumu (hukuk, iktisat, maliye) aynı gün saat 14.45'te, Alan Bilgisi 3. oturumu (işletme, muhasebe, istatistik) 25 Eylül saat 10.15'te gerçekleştirilecek.

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) 2 Ekim'de saat 10.15'te, ÖABT İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri Alanı Sınavı ise 14.45'te yapılacak.

ÖSYM takvimine göre sınavların sonuçları 21 Ekim'de açıklanacak.

Ön lisans mezunlarının gireceği 9 Ekim'de düzenlenecek 2022-KPSS Ön Lisans sonuçları ise 3 Kasım'da ilan edilecek.

NE OLMUŞTU?

Yediiklim Yayınevi’nin deneme sınavı kitapçığındaki soruların büyük bölümünün seçenekler dahi değiştirilmeden 31 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleşen KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavında sorulduğunun ortaya çıkması büyük tepki çekmişti.

Emeklerinin çalındığını belirten binlerce aday, CİMER üzerinden şikâyette bulunmuştu. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) Twitter hesabından açıklama yapılmış ve iddiaların asılsız olduğu belirtilmişti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Devlet Denetleme Kurulu’na (DDK) inceleme talimatı vermişti. DDK, suç duyurusunda bulunmuş, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma başlatmıştı.

Bu sürecin ardından ÖSYM Başkanlığı görevine atanan Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, KPSS’nin iptal edildiğini duyurmuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun