birgün

16° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 08.08.2016 13:21

Yenikapı mitingi gerçekte kaç kişiydi

Anadolu Ajansı, Yenikapı mitingine 5 milyon kişinin katıldığını iddia etti. Ancak gerçek sayısı bu uçuk iddianın çok altında. Hesaplamalarımız, mitinge yaklaşık 1 ila 1,5 milyon arasında bir katılım olduğunu gösteriyor.

Yenikapı mitingi gerçekte kaç kişiydi

HABER MERKEZİ

Cumhurbaşkanlığı tarafından düzenlenen ve AKP, CHP ve MHP liderlerinin de katıldığı İstanbul Yenikapı’daki “Demokrasi ve Şehitler Mitingi”ne kaç kişinin katıldığı tartışma konusu oldu. Anadolu Ajansı (AA) ve yandaş basın katılım sayısını “5 milyon” olarak duyursa da, BirGün’ün hesaplamalarına göre katılım sayısı bu iddianın çok altında.

Mitingin katılımcı sayısı hakkında AA’nın dün saat 21:03’te abonelerine duyurduğu rakam “5 milyon”du. ABD basını ise okuyucularına, mitinge "1 milyondan fazla kişinin katıldığını" aktardı.

Alan büyüklüğü ne kadar?

İstanbul Yenikapı’da deniz üzerine yapılan dolgu alan toplamda yaklaşık 680 bin metrekare. Ancak mitingler için kullanılan alan bunun epey altında. Dün yapılan mitingden AA’nın geçtiği havadan çekilmiş fotoğraflardan hareketle yaptığımız hesaplama, alanın yaklaşık 160 bin metrekaresinin miting için ayrıldığını gösteriyor. Ne var ki AA, dün 22:16’da geçtiği ikinci haberinde alanın 270 bin metrekare olduğunu öne sürdü.

yenikapi-mitingi-gercekte-kac-kisiydi-170914-1.

Miting gibi çok fazla sayıda insanın katıldığı organizasyonlara kaç kişinin katıldığını hesaplamak için kullanılan “Kalabalık Yoğunluğunun Belirlenmesi Yöntemi”, normal kalabalıklar için iki metrekarede 1 kişi, yoğun kalabalıklar için metrekarede iki kişi, çok yoğun kalabalıklar için metrekareye 4 kişinin düştüğünü kabul eder.

Öncelikle AA’nın geçtiği “270 bin metrekare” rakamı üzerinden hesaplama yaparsak; miting alanın tamamının ‘Kalabalık Yoğunluğunun Belirlenmesi Yöntemi’nin ‘çok yoğun’ olarak kabul ettiği biçimde dolduğunu kabul edelim. Buna göre miting alanına en fazla 1 milyon 80 bin kişi sığabilir.

BirGün’ün “Google Maps” üzerinden yaptığı hesaplamaya göre ise Yenikapı’daki dolgu alandan miting için ayrılmış bölüm yaklaşık 160 bin metrekare. Yine kullandığımız yöntemin ‘çok yoğun’ olarak kabul ettiği biçimde alanın tamamının dolduğunu varsayarsak, alanın alabileceği en fazla katılımcı sayısı 640 bin olabilir.

yenikapi-mitingi-gercekte-kac-kisiydi-170915-1.

yenikapi-mitingi-gercekte-kac-kisiydi-170922-1.
Anadolu Ajansı'nın 20:33'te geçtiği havadan görüntüler

yenikapi-mitingi-gercekte-kac-kisiydi-170913-1.
Google Maps'e göre alanın toplam büyüklüğü

Çevredeki insan sayısı

Söz konusu hesaplamalara miting alanın çevresindeki cadde ve ara sokak gibi insanların geçiş güzergahlarını da dahil etmek gerekir. Bu konuda basına geçilmiş herhangi bir veri veya fotoğraf yok. Ancak bu eksikliği ‘iyimser’ bir varsayımla aşarak alanın dışındaki kişi sayısının, alandaki kişi sayısının yarısı kadar olduğunu kabul edelim.

Bu varsayıma göre AA’nın rakamlarından hareketle miting alanı ve çevresindeki toplam kişi sayısının 1 milyon 620 bin kişi olduğu söylenebilir.

BirGün’ün hesaplamalarına göre ise toplam rakam 960 bin dolayında kalıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol