birgün

14° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 10.08.2021 04:00

Yeter artık!

Ülke günlerdir yanıyor.

İktidar tam bir aymazlık içinde yangınları söndüremiyor, geçiştirmeye çalışıyor!

AKP İktidarı; “yandaşı zengin etme” politikasına uyarak yangın söndürme işini de özelleştirdi. Görülmemiş bir şey! Buna düpedüz ihanet denilmeli!

THK uçaklarıyla anında söndürülen orman yangınları, yangının süresi ve alanı üzerinden yapılan fiyatlandırma nedeniyle ormanlarımız cayır cayır yanmaya bırakıldı.

Vatanın ormanlarını korumak ve daha da gelişmesini sağlamak görevinde olan Tarım Orman Bakanlığı ise bu durumu adeta bir Neron edasıyla izledi!

Zevk alıp almadığını bilmiyorum.

Ama tam bir çocuk aklıyla, sorumluluğunu CHP’li belediyelere yüklemeye çalışmaktan da kaçmadı.

***

Sonuç; Antalya ve Muğla başta olmak üzere sahil kentlerimizin ilçeleri, köyleri, en güzel koyları ve de ormanları yanıp kül oldu!

Son bilgilere göre, yangınların 11. gününde 223 orman yangını çıkarken, 6’sı devam ediyor.

***

Şimdi; ilgisizlik, iş bilmezlik, ihmal, yandaşı zenginleştirme, kötü niyet, ülkeye yapılan hainlik, rant için imara açılacak koylar. Ne derseniz deyin, sonunda AKP iktidarı, Türkiye’nin en büyük yangın felaketini bize yaşattı. AKP’li Kayyum, iktidardan aldığı talimatla 4 Milyon doları vermediği için “THK Yangın Uçakları” devreye sokulmadı ve ülke yandı!

***

Özellikle; Antalya’nın Manavgat ilçesinde 28 Temmuz günü başlayan ve 10 gün sonra kontrol altına alınabilen yangında, 60 bin hektar ormanlık alan yok oldu. Ormanlar haricinde 59 mahalle, yanan evler, ahırlar, depolar, iş yerleri, tarım alanları ve ölen hayvanlarla ilgili ekonomik kaybın en az 1 milyar TL olduğu hesaplanıyor. 2’si orman işçisi olmak üzere 7 yurttaşımızı yitirdik. On binlerce yaban hayvanı ve köylülere ait hayvanlar da bu acımasız yangında öldüler.

***

Yangın sırasında evi, ahırı, hayvanı ve ormanı yanan acılı yurttaşların suratına “keyif çayı” atılması, AKP zihniyetinin ülke ve yurttaşlara saygı duymadığının göstergesi oldu!

***

Üstelik millet can derdindeyken, AKP iktidarının Somali’ye 30 milyon dolar hibe veriyor olması toplumda müthiş bir infial oluşturdu. 4 milyon dolar bulmayan dolayısıyla ülkenin yarısının yanmasına neden olan AKP’nin Somali’ye 30 milyon dolar hibe etmesi neyin nesidir? Yandaşların fonlanmasıdır!

***

SOMALİ, meğer AKP’nin yıllardır gizlediği bir kara sevdasıymış!!!

Marmaray’ın 2013 yılında açılışına Somali Devlet Başkanı çağrılmasıyla başlayan bu aşk geri dönülmez bir noktaya erişti. Türkiye Cumhuriyeti’nin Afrika’da en görkemli Büyükelçilik ve rezidans binaları Somali’de yapıldı. 65 milyon dolara yapıldığı bilinen bu yerleşkenin açılışında AKP Genel Başkanı Erdoğan, Albayrak Firmasını överek teşekkür etti. Sonra Mogadişu Limanı’nın işletilmesini Albayrak’lar aldı.

***

Türkiye Somali’yle işbirliğini geliştirdi. Türkiye’nin Afrika’da en etkili ekonomi odaklı, insani yardım içeren kalkınma projeleri Somali için yapıldı. Arkasından Türkiye Mogadişu’da çok büyük bir askeri üs kurdu. Bu “Askeri eğitim Kampı” Türkiye için Somali’nin stratejik bir alana dönüşmesini sağladı…

***

AKP iktidarında bugüne kadar Somali’ye Kızılay ve TİKA aracılıyla çeşitli nedenlerle 1 milyar dolara yakın destek verildi. “Daha da IMF ile ilişki kurmam!” diyen AKP, Somali’nin IMF’ye olan 3,5 milyon dolar borcunu da kapatmıştı.

***

IMF borcunun kapatılması AKP’nin Somali’ye olan sevgisinin nedenini açıklıyor.

Bilindiği gibi Somali, Birleşmiş Milletler tarafından kayıt dışı para aklama konusunda “kara listede” olan bir ülke. Borcu nedeniyle Somali devletinin tüm kayıtları IMF tarafından soruşturulacak. Foyalar bir bir ortaya dökülecek! Birçok ülke bu nedenle Somali’yle ilişki kurmuyor. Ancak AKP, ısrarla Somali’yle kara para aklamayı engelleme konusunda anlaşma yapmaktan kaçınıyor.

***

NEDEN?

İddia o ki; Somali, Türkiye’nin kayıt dışı paralarının aklandığı bir yer haline dönüştürülmüş. Somali’nin havaalanları, limanları, FETÖ Okulları, petrol kuyuları AKP’li yandaşlar tarafından paylaşılmış.

***

Somali kurumsallaşan bir ülke değil. Devlet, “Tek adam” buyurganlığıyla yönetiliyor.

Ekonomi yok gibi. Umudu petrol. Yeni yeni çıkarılmaya başlandı.

***

Şimdilik tek gelir kaynağı, liman ve havaalanlarındaki gümrük gelirleri.

Bu nedenle Mogadişu Limanı büyük gemi ve tankerlerin girebilmesi için büyütülüyor.

50 milyon dolarlık yatırımın limanı işleten Albayrak firması tarafından yapılması gerekirken, firma yandaş olunca, Türkiye, bizim vergilerimizle oluşan 30 milyon doları Somali’ye hibe olarak gönderiyor!

Yani “yandaşlar para kazansın” diye yurttaşlarımızın vergileri Mogadişu Limanı’na yatırılıyor!

***

Kısaca; AKP iktidarı, kendi çıkarı adına, adeta yurttaşlarını soymaya devam ediyor. 50 milyon dolar bulamadığı için koskoca Tank Palet Fabrikasını Katarlılara veren, 4 milyon dolar bulamadığı için ormanlar yanarken yandaş kazansın diye 30 milyon doları Somali’ye hibe eden AKP’nin, Telekom’u alan Hariri’ye ülkenin milyar dolarlarını kaptırırken sesi çıkmıyor. Ama “Merkez Bankası’nın 128 milyar doları nerede?” diyeni alıp içeri atıyor. Yani yurttaşlar olarak “YETER ARTIK “demekte geç kaldık!

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol