birgün

23° AZ BULUTLU

SİYASET 13.07.2020 06:52

Yetki talebine ret borçlara haciz

AKP’li belediye başkanları belediye meclislerinden rahatça borçlanma yetkisi çıkarırken, CHP’li belediye başkanlarının talebi ise reddediliyor. İktidarın hedefindeki belediyeler, AKP ve MHP döneminden kalan borçlar için de haciz işlemiyle karşı karşıya bırakılıyor

Yetki talebine ret borçlara haciz

POLİTİKA SERVİSİ

31 Mart yerel seçimlerinde büyük şehirlerin neredeyse tamamını kaybeden iktidar, seçim yenilgisini hazmedemiyor. HDP’nin kazandığı 65 belediyenin 46’sına kayyum atayan iktidar, CHP’li belediyelere ise icra dosyaları ve belediye başkanlarının borçlanma yetkisi taleplerini veto ederek engel olmaya çalışıyor. AKP’li belediye başkanlarının belediye meclislerine sundukları borçlanma yetkisi kabul edilirken, İstanbul, Ankara ve Mersin başta olmak üzere CHP’li belediye başkanlarının talepleri ise reddediliyor. Öte yandan CHP’li belediyeler, AKP ve MHP döneminden kalan borçlar için de haciz işlemiyle karşı karşıya bırakılıyor.

2016 yılında AKP’li Adana Büyükşehir Belediyesi’nden kilit parke taşı döşeme ihalesinden alacağı 2 milyon 750 bin lirayı tahsil edemeyen şirketin belediyeyi icraya vermesinin ardından bir icra da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) geldi. İBB’nin birçok asfalt ihalesini geçmiş dönemlerde kazanan MET-GÜN İnşaat’ın avukatları, alacağın tahsili için harekete geçerek İBB’nin banka hesaplarından 565 milyon liraya haciz işlemi uyguladı. İBB’den yapılan açıklamada haczedilen paranın yeniden başlanan bir metro projesi için alınan yurtdışı döviz kredisi olduğu belirtildi.

***

Hizmet için koltuğa gerek yok

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, makam odasındaki masa, sandalye ve mobilyaları haczedilen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ı hedef aldı. “Bu durum olsa olsa iş bilmezliktir, beceriksizliktir ya da kötü kurgulanmış bir senaryodur” diyen Özhaseki’ye tepki CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi’den geldi. Çelebi, Adana Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı MHP’li Hüseyin Sözlü döneminden kalan bir borç nedeniyle Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamına yönelik gerçekleştirilen haczin asıl amacının CHP’nin toplumun sosyal demokrat yönetim anlayışı olduğunu vurguladı. Çelebi, “CHP’nin soysal demokrat belediyecilik anlayışından rahatsızlık duyanlar, Belediye Başkanımız Zeydan Karalar’a ve CHP’ye saldırsalar da amaçlarına ulaşamayacaklar. CHP herkes için var ve bu tür saldırılar bizi korkutamaz, yıldıramaz, sindiremez. Belediye Başkanımız Zeydan Karalar’ın da hizmet etmek için makam odasına, koltuğuna ihtiyacı yoktur. Adanalıların gönlünde edindiği yer en yüce makamdır” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız