birgün

23° AÇIK

SİYASET 12.04.2021 09:56

Yetkin: AKP çevrelerinde DSP’nin Cumhur İttifakı'na katılacağı yolunda umut başlamış durumda

Gazeteci Murat Yetkin, AKP çevrelerinde DSP'nin Cumhur İttifakı'na katılacağı yolunda umut başlamış durumda olduğunu belirterek, "DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’ın 30 Aralık 2020’de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edilmesini kanıt gösteriyorlar" dedi. Yetkin'in yazısı ardından açıklama yapan DSP Genel Başkan Yardımcısı Handan Toprak Benli, "Böyle bir durum kesinlikle söz konusu değildir" dedi.

Yetkin: AKP çevrelerinde DSP’nin Cumhur İttifakı'na katılacağı yolunda umut başlamış durumda

Gazeteci Murat Yetkin, AKP çevrelerinde Demokratik Sol Parti’nin (DSP) Cumhur İttifakı'na katılacağı yolunda umut başlamış durumda olduğunu yazdı. DSP'den Yetkin'in yazısı üzerine açıklama yapıldı.

Yetkin, "Bir şehir efsanesi: Türkiye’de etkili muhalefet yok" başlıklı yazısında, "AK Parti çevrelerinde DSP’nin yakında kendilerine, Cumhur ittifakına katılacağı yolunda bir umut başlamış durumda. DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’ın 30 Aralık 2020’de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edilmesini, eski Genel Başkan Masum Türker’in son zamanlarda hükümet yanlısı yayınlarda görünmeye başlamasını da buna kanıt gösteriyorlar" dedi.

"Herhalde bu çaba içindekiler DSP’nin Cumhur İttifakına yanaşması halinde CHP’nin bölüneceğini düşünüyorlar" diyen Yetkin, "CHP ve İYİ Partiden kopmaları kontrol altındaki medya kanalıyla teşvik ederek muhalefetin altını oyma çabalarında sırada bu olsa gerek" ifadelerini kullandı.

Yetkin, yazısında şunları söyledi: "AK Parti yükseliş döneminde bu tür taktiklere başvurmazdı. Şimdi başvuruyor. Çünkü hem ekonomik koşullar zorlaşıyor hem kovit salgınında ipler hükümetin elinden kaçmış izlemimi var hem de muhalefet -doğrusu bastırıyor."

DSP'DEN AÇIKLAMA: SÖZ KONUSU DEĞİL

Yetkin’in yazısı ardından BirGün’e kısa bir açıklama gönderen DSP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Handan Toprak Benli, “Gazetenizde yayınlanan DSP’nin Cumhur İttifakına katılabileceği doğrultusundaki haberiniz gerçeği yansıtmamaktadır. Böyle bir durum kesinlikle söz konusu değildir” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol