birgün

29° PARÇALI AZ BULUTLU

Yetkin, Erdoğan'a sordu: Adil Öksüz’e 'ilahiyat doktoru' unvanı veren heyette bulunan Erbaş'ı çok mu aradınız?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Ayasofya'daki Cuma hutbesinde sarf ettiği sözlerin yankıları devam ediyor. Gazeteci Murat Yetkin, Ali Erbaş'ın Adil Öksüz’e 'Ceza Hukuku Açısından Tevrat ve Kuran' teziyle 'İlahiyat Doktoru' unvanı veren heyette olduğunu hatırlarttı ve AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "(Ali Erbaş'ı) Çok mu aradınız?" diye sordu.

SİYASET 28.07.2020 16:27
Yetkin, Erdoğan'a sordu: Adil Öksüz’e 'ilahiyat doktoru' unvanı veren heyette bulunan Erbaş'ı çok mu aradınız?
Abone Ol google-news

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, Ayasofya'daki Cuma hutbesinde sarf ettiği sözleriyle tartışmalara neden olan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Adil Öksüz’e “Ceza Hukuku Açısından Tevrat ve Kuran” teziyle “ilahiyat doktoru” unvanı veren heyette olduğunu hatırlattı. Yetkin, "Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ı çok aradı mı?" diye sordu.

yetkinreport.com'da yayımlanan "Erdoğan, Ali Erbaş’ı çok aradı mı? Daha ne kadar tutar?" başlıklı yazısında Yetkin, "AK Parti içindeki dinamiklere hâkim bir haber kaynağım, Ayasofya performansından sonra Erbaş’ı Erdoğan nezdinde açıktan savunacak pek kimse çıkmayacağını söyledi. Başka bir kaynaktan teyit edemedim, ama Erdoğan’ın Bahçeli’den sarı kart görmüş Erbaş’ı sıcağı sıcağına feda etme ihtimali zayıf. Genel Merkezin gözüne girmek isteyen genç bir ilçe başkanı partizanlığıyla üst düzey devlet memurluğu yürüten Erbaş’ı, yükleriyle birlikte bir süre daha taşımak zorunda kalabilir" ifadelerini kullandı.

yetkin-erdogan-a-sordu-adil-oksuz-e-ilahiyat-doktoru-unvani-veren-heyette-bulunan-erbas-i-cok-mu-aradiniz-761899-1.

Yetkin'in yazısının ilgili kısmı şöyle:

"Ali Erbaş tabii ki Karadenizli; Ordu, Kabadüz doğumlu. 1993-2006 yılları arasında Sakarya Üniversitesinde Dinler Tarihi Ana Bilim Dalı Bölüm Başkanlığı yapmış. Bu arada (1994-96) Fransa’da yine dinler tarihi çalışmış. 1997-2002 arası Sakarya İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcılığı, 2006-2011 yılları arasındaysa Dekanlığında görüyoruz.

Erbaş’ı, aynı zamanda da Sakarya Üniversitesi Yönetim Kurulu üyeliğinde. Bu arada sosyal faaliyetlerde de aktif görev almış. Örneğin, Fethullah Gülen Cemaati çizgisindeki Kültürlerarası Diyalog Platformu (KADİP) yönetim kademelerinde yer almış, keza aynı çizgideki “Kimse Yok mu?” derneğinde.

Erbaş’ı Dekan olmadan önce, halen İçişleri Bakanlığı tarafından 15 Temmuz 2016 askeri darbesinin planlayıcılarından olma iddiasıyla aranan bir ismin doktora tezi jürisinde görüyoruz. Adil Öksüz’e “Ceza Hukuku Açısından Tevrat ve Kuran” teziyle “İlahiyat Doktoru” unvanı veren heyetteymiş Erbaş.

2011-2017 arasında Diyanet İşleri Eğitim Hizmetleri ve Yayın biriminin başındayken 8 Haziran 2017’de Yalova Üniversitesi Rektörlüğüne atanmış. Ancak o sırada araya artık hangi iyi saatte olsunlar girdiyse, Erdoğan, daha yeni öğretim yılı başlamadan Erbaş’ı 17 Eylül 2017’de Mehmet Görmez’in yerine Diyanet İşleri Başkanı atamış. Bu yüzden soruyoruz, “Çok mu aradınız?” diye."

Yazının tamamını okumak için tıklayın

NE OLMUŞTU?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Diyanet’in resim sitesinde yayımlanan cuma hutbesinin dışına çıkmış, "Fatih Sultan Mehmet Han burayı kıyamete kadar cami olarak kalması için vakfetmiştir. Vakfedileni çiğneyen lanete uğrar" demişti. Ayasofya, Mustafa Kemal Atatürk'ün de imzasının bulunduğu 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye dönüştürülmüştü.

Sosyal medyada çok sayıda kullanıcı Erbaş’ı eleştirirken, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ve İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan gibi isimler de açık eleştiriler yöneltmişti. İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Erbaş hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıklamıştı.

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Suç duyurusunda Erbaş’ın sözlerinin “Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik olduğu açık ve nettir. Bu durum Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi şahsiyetine de hakaret içermektedir” denmişti.

Ali Erbaş tepkiler üzerine yaptığı açıklamada, "Ben görevimi yapıyorum. Atatürk 82 sene önce vefat etti. Vefat eden insanlara dua edilir, beddua değil” diyerek kendini savunmuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol