birgün

11° PARÇALI BULUTLU

EKONOMİ 20.01.2016 18:38

Yiğit Bulut el konmasını istedi, İş Bankası hisseleri dibe vurdu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomi Başdanışmanı Yiğit Bulut, İş Bankası'na el konulması çağrısı yapmasının ardından hisselerde düşüş yaşandı.

Yiğit Bulut el konmasını istedi, İş Bankası hisseleri dibe vurdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomiden sorumlu başdanışmanı Yiğit Bulut, 1924'te Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan ve Cumhuriyet döneminin ilk ulusal bankası olan İş Bankası'na "el konması" mesajı verdi.

Yiğit Bulut'un açıklamalarının ardından İş Bankası'nın bugünkü hisseleri dibe vurdu. Dün borsayı 4.53'ten kapatan İş Bankası hisse senetleri Yiğit Bulut'un, akşam saatlerinde TRT Haber’de sarf ettiği sözlerden sonra 4,37'ye kadar düştü.

Bulut, İş Bankası'nın "Hintli Müslümanların gönderdiği parayla kurulduğunu" öne sürerek, "CHP'nin banka içinde organik bir bağı olamaz. Bu bankanın acilen millete iade edilmesi gerekiyor, hemen kamu bankası haline getirilmeli" dedi.

Yiğit Bulut, dün akşam (19 Ocak 2015) TRT Haber'de Hasan Kurtulmuş'un sunduğu Derin Analiz programında konuştu. Kemal Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan'a yönelik söylediği “diktatör bozuntusu” ifadesini eleştiren Bulut, konuyu İş Bankası'na getirerek, “Mustafa Kemal'in mirası benim mirasım. Bana kaldı o banka, sana değil” diye konuştu.

Şubat 2015'te de TMSF'ye devredileceği iddia edilmişti

İş Bankası için Şubat, 2015'te de Tasarruf Mevduat ve Sigorta Fonu’na (TMSF) devredileceği iddiaları gündeme gelmişti. İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince bir açıklama yaparak, , "Siyasi yorum ve söylentiler komplo boyutuna vardı. Türkiye’nin en büyük özel bankası olarak işimize devam ediyoruz. Kimseden gizlimiz ve saklımız yok” demişti.

Yiğit Bulut'un tartışma yaratan o açıklamaları şöyle:

"O banka, Hintli Müslümanların gönderdiği parayla kuruldu. Ve o banka bu devletin, bu milletin bankası. Partinin banka içinde organik bir bağı olamaz. Ve bu konuşmadan sonra, Cumhurbaşkanı'na hakaret, devlete hakaret, millete hakaret, ümmete hakaretten sonra o bankanın acilen millete iade edilmesi gerekiyor. Bir patinin bankası olamaz. Acilen gerekli düzenlemenin yapılarak bu bankanın bir kamu bankası haline getirilmesi gerekiyor.” (Cumhuriyet)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız