birgün

8° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 24.02.2020 21:35

Yıkım projesinden derhal vazgeçilmeli

Yıkım projesinden derhal vazgeçilmeli

Çanakkale Çan’da Cengiz Holding tarafından açılmak istenen ve bunun için sondaj çalışmaları ile ağaç katliamının başladığı Halilağa Altın Madeni projesine tepkiler sürüyor.

Çan meydanda eylem yapan yöre halkı ve çevre örgütleri, maden projesinden derhal vazgeçilmesini talep etti. Kazdağları’nın dünya kültür mirası olduğunu belirten yurttaşlar, madenci şirketlerin bölgeyi terk etmesini istedi. Basın açıklamasını okuyan Avukat Ümran Aydın, projenin yerleşim yerlerine çok yakın olduğunu ve halk sağlığı açısından tam bir yıkıma yol açacağına dikkat çekti.

Projenin sosyal ve doğal yaşamı biteceğini vurgulayan Aydın, şöyle konuştu:

“Maden işletmesi bölgesinde çevre kirliliği yaratan siyanür, arsenik ve cıva gibi toplamda binlerce ton zehirli ağır metal ile Kazdağları'nın dereleri, yer altı suları, tarım alanları kirlilik; ormanları, gen kaynakları, yaban hayatı ve endemik türleri, nadir bitkileri ise yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Kazdağları yöresindeki altın işletmeleri doğal ve sosyal yaşamı bitirecek, halkın göç etmesine neden olacaktır.”

Aydın, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Hiçbir kamu yararının bulunmadığı Halilağa Altın Madeni, daha fazla doğa yıkımına yol açmadan acilen durdurulmalı, bu projeden vazgeçilmelidir. ”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız