birgün

10° KAPALI

EKONOMİ 08.12.2018 09:37

Yılan hikâyesinin sorumlusu işçilermiş

Yapımına 5 yıl önce başlanan, 3 kez temel atma töreni yapılan Çukurova Havalimanı’nın bir türlü açılamamasının sorumlusu bulundu: İş yavaşlatma teşebbüsü

Yılan hikâyesinin sorumlusu işçilermiş

Havva Gümüşkaya - havvagumuskaya@birgun.net

Yılan hikayesine dönen Çukurova Havalimanı’na ilişkin CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen’in verdiği soru önergesine yanıt geldi. Bakanlık, kendilerine iletilen bilgiye göre gecikmenin inşaat çalışanlarının iş yavaşlatma teşebbüsü ve ekibin değiştirilmesinin neden olduğunu açıkladı.

3 KEZ 3 AYRI BAKANLA TEMEL ATMA TÖRENİ

Uluslararası Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın temeli 28 Mayıs 2013’te atıldı. İnşaat firmasının değişmesi işin durması gibi nedenlerle ara verilen inşaat çalışmaları her seferinde yeni temel atma töreniyle yeniden başladı. Üç ayrı dönemde üç temel atma törenine dönemin bakanları katıldı. Son olarak 29 Ekim 2018’de açılışı planlanan havalimanında inşaat yeniden durdu.

yilan-hikayesinin-sorumlusu-iscilermis-539762-1.

28 Mayıs 2013’te gerçekleşmiş Çukurova havalimanı temel atma töreni

Gelişme üzerine konuyu Meclis gündemine taşıyarak soru önergesi veren CHP’li Alpay Antmen’e yanıt geldi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından verilen yanıtta şöyle denildi: “Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün (DHMİ) ilgili birimlerinin iş yerinde çalışma olmadığının tespiti üzerine, yükleniciden bilgi talep edilmiş olup, alınan cevabi yazıda, çalışan şirket personelinin işi yavaşlatma teşebbüsü nedeniyle ekip değiştirme durumunun söz konusu olduğu bildirilmiştir.”

Bakanlık, işçilerin maaşlarının ödenip ödenmediğine ilişkin soruya ise DHMİ Genel Müdürlüğü’ne bu konuda bir başvuru yapılmadığı yanıtını verdi.

DÜNYANIN NERESİNDE GÖRÜLDÜ

Alpay Antmen bakanlığını yanıtı sonrası şu açıklamayı yaptı: 2011’de ihaleyi alan firma işi yapamamış sonra iş başka bir firmaya devredilmişti. Biz de konuyu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’a sorduk. Bakan işin bitmemesinin sorumlusunu bulmuş: İşçiler! “İşçilerin işi yavaşlatma teşebbüsünde bulunduklarını” ve “Ekip değiştirmeye” gidildiğini söylüyor. Dünyanın neresinde işi yavaşlatma teşebbüsü diye bir suç var? AKP iktidarında bunu da gördük!”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız