birgün

22° PARÇALI BULUTLU

KADIN 02.10.2019 14:22

Yılın ilk 9 ayında 347 kadın öldürüldü

Umut Vakfı'nın verilerine göre, yılın ilk dokuz ayında Türkiye genelinde en az 347 kadın öldürüldü

Yılın ilk 9 ayında 347 kadın öldürüldü

Umut Vakfı, 28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü’nü geride bırakırken konunun önemine dikkat çekmek için Türkiye’de basına yansıyan silahlı şiddet olayları ve kadın cinayetlerini kamuoyunun bilgisine sundu. Verilere göre, 2019'un ilk dokuz ayında 347 kadın yaşamını yitirdi, 200 kişi yaralandı. Yaşamını yitiren 80 kadın, yakınları tarafından katledildi.

Umut Vakfı'nın raporuna göre, cinayetlerin yüzde 20.61’inde tüfek, yüzde 28.10’unda tabanca, yüzde 27.64’ünde ise kesici aletler kullanılırken; yüzde 23.65’inde kadınlar boğuldu veya darp edildi.

KADIN CİNAYETLERİNDE ZİRVEDE İSYANBUL VAR

Türkiye geneline bakıldığında eylül ayı sonuna kadar sadece Artvin, Bayburt, Gümüşhane, Karabük, Muş, Siirt, Sinop ve Şırnak’ta kadın cinayeti basına yansımamış bulunuyor. Basına yansıyan en çok kadın cinayeti ise 66 vaka ile İstanbul. Rapora göre, kadın cinayetleri de dahil olmak üzere ilk dokuz ayda ateşli silahlar ve kesici aletlerle en az 2 bin 448 suç işlendi. Olaylarda 1465 kişi hayatını kaybetti, 2 bin 554 kişi yaralandı.

SAVCILIĞA 33 BİN BAŞVURU

Rapora göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Aile İçi Şiddet Suçları Soruşturma Bürosuna bu yılın ilk dokuz ayında 33 bin başvuru evrakı ulaştı. Büroda en çok kasten yaralama suçundan dosya bulunuyor. Yaklaşık 9 bin 500 kişi eski eşi, sevgilisi, nişanlısı, akrabası, çocuğu ya da yakınından zarar gördüğünü belirterek adliyeye gitmiş.

Büroda, tehdit ve şantaj suçundan 8 bin, hakaret suçundan 9 bin, cinsel saldırı ve çocukların cinsel istismarı suçundan 700, "fuhuşa teşvik" suçundan yaklaşık 40, kişilerin huzur ve sükununu bozma suçundan bin 200, kişi hürriyetini yoksun kılma ile mala zarar vermeden 550, dilencilikten 80, kötü muamele suçundan 350 dosya bulunuyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız