birgün

13° AÇIK

Yılın ilk yedi ayında en az bin 301 işçi hayatını kaybetti

İSİG Meclisi, temmuz ayında en az 146 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğini bildirdi. Bu rakamla birlikte 2021 yılının ilk yedi ayında iş cinayetlerinde ölen işçi sayısı en az bin 301 oldu.

ÇALIŞMA YAŞAMI 10.08.2021 12:58
Yılın ilk yedi ayında en az bin 301 işçi hayatını kaybetti
Abone Ol google-news

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, temmuz ayında 10’u çocuk, en az 146 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğini açıkladı.

ANKA’nın aktardığına göre, İSİG Meclisi, temmuz ayı iş cinayetleri raporunu yayımladı. Rapora göre; Türkiye’de ilk Covid-19 vakasının bildirilmesinin üzerinden geçen 17 ayda, en az bin 168 işçi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti, on binlerce işçi hastalandı.

Temmuz ayında en az 146 işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Bu rakamla birlikte 2021 yılının ilk yedi ayında iş cinayetlerinde ölen işçi sayısı en az bin 301 oldu. Temmuz ayında ölen 146 emekçinin 116’sı ücretli (işçi ve memur), 30’u kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluşuyor.

İş cinayetlerinde ölenlerin 13’ü kadın işçi, 133’ü erkek işçi. Kadın işçi cinayetleri ise ağırlıklı olarak tarım, madencilik ve sağlık iş kollarında meydana geldi.

EN ÇOK ÖLÜM İSTANBUL’DA

Temmuz ayındaki iş cinayetlerinde 11 ölüm İstanbul’da, 8 ölüm İzmir’de; 7’şer ölüm Afyon ve Antalya’da, 6 ölüm Manisa’da, 5’er ölüm Ağrı, Bursa, Gaziantep ve Şanlıurfa’da, 4’er ölüm Mersin, Muğla ve Samsun’da, 3’er ölüm Adana, Ankara, Bilecik, Erzincan, Kocaeli, Kütahya, Niğde, Osmaniye, Sakarya, Sivas ve Van’da; 2’şer ölüm Adıyaman, Aydın, Denizli, Giresun, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kayseri, Malatya ve Tekirdağ’da; 1’er ölüm Artvin, Balıkesir, Batman, Çorum, Elazığ, Erzurum, Hatay, Kars, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Konya, Ordu, Tokat, Trabzon, Zonguldak, Bulgaristan, Irak ve Namibya’da oldu.

8 MÜLTECİ İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ

İSİG Meclisi'nin hazırladığı rapora göre, temmuz ayında 8 göçmen/mülteci işçi de hayatını kaybetti, Bunlardan 4’ü Suriyeli, 2’si Türkmenistanlı, biri Afganistanlı, biri de Güney Koreli.

Rapora göre; ölümler en çok tarım/orman, inşaat/yol, taşımacılık, ticaret/büro/eğitim, madencilik, metal, enerji, belediye/genel işler, kimya ve konaklama işkollarında meydana geldi. Tarım iş kolunda 24 işçi ve 21 çiftçi hayatını kaybetti. İnşaatlarda neredeyse her gün bir iş cinayeti meydana geldi. Temmuz ayında iş cinayetlerinde ölenlerin 2’si (yüzde 1,3) sendikalı işçi. Sendikalı işçiler eğitim ve metal işkollarında çalışıyordu. En fazla ölüm nedenleri trafik/servis kazası, yüksekten düşme, ezilme/göçük, kalp krizi, elektrik çarpması, patlama/yanma ve şiddet. 10 çocuk çalışırken hayatını kaybetti. Çocuk işçiler tarım, ağaç, inşaat, enerji ve taşımacılık işkollarında çalışıyordu. 51 yaş ve üstünde ise çalışırken ölen 40 emekçi var.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol