AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçmişte defalarca “katil” dediği Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es Sisi ile Katar’da bir araya geldi. Bu tokalaşma, Müslüman Kardeşler iktidarına yapılan darbeden 9 yıl sonra iki ülke arasındaki en üst düzey temas oldu.

Yıllarca "katil" dedikten sonra: Erdoğan Katar'da Sisi ile buluştu
Fotoğraf: AA

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 Dünya Kupası’nın açılış maçı için gittiği Katar’da Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es Sisi bir araya geldi.

Türkiye-Mısır ilişkileri, 2013’te Mısır’da Müslüman Kardeşler iktidarına Sisi liderliğindeki ordunun darbe yapması ve yönetimi ele geçirmesinin ardından kopmuştu.

Bir süre önce normalleşme süreci başlamış, 9 yıl aradan sonra bakan düzeyindeki ilk ziyaret gerçekleştirilmiş ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Mısır’a gitmişti.

Liderler düzeyinde ilk buluşma ise Katar’da gerçekleşti.

Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'nin daveti üzerine, Katar'da düzenlenen 2022 FIFA Dünya Kupası'nın açılışı dolayısıyla liderlere verilen resepsiyona katıldı.

AKP'li Cumhurbaşkanı burada, geçmişte defalarca “katil” olarak tanımladığı Sisi ile bir araya geldi. Erdoğan, Sisi ile gülümseyerek el sıkıştı.

Sisi hakkında Erdoğan daha önce, “Darbeyle başa geçen şu andaki zalim Sisi, 50'ye yakın kişiyi idam etmiştir. Batı bu idamlara sessiz kalmıştır. Avrupa ülkeleri idamı yasaklarken, katil Sisi'nin davetine icabetle oradaki toplantıya iştirak etmişlerdi” şeklinde çok sayıda sert eleştiride bulunmuştu.

ERDOĞAN-SİSİ GÖRÜŞMESİ HAKKINDA İDDİA: YİNE KATAR’DA GÖRÜŞEBİLİRLER

Habertürk TV programcısı, gazeteci Mehmet Akif Ersoy, Erdoğan-Sisi görüşmesinin ‘perde arkası’na dair bazı iddialarda bulundu.

Twitter hesabından paylaşımlarda bulunan Ersoy, “Edindiğim bilgiye göre, Erdoğan diğer Müslüman ülke liderleriyle el sıkışırken Katar Emiri Şeyh Temim bizzat aracı olup Cumhurbaşkanını Sisi ile buluşturuyor” dedi.

Sözlerinin devamında, “Daha önemlisi, iki liderin yakın zamanda Katar’da tekrar planlı bir görüşme gerçekleştirme ihtimali” ifadelerini kullanan Ersoy, “Aralarında böyle bir konuşma geçtiği ve Katar Emiri’nin de bunun için çabaladığı söyleniyor” diye yazdı.