birgün

26° AZ BULUTLU

Yılmaz Güney Sineması süs havuzuna çevriliyor

Önceki kayyum yönetimi döneminde yıkılan Yılmaz Güney Sineması, yeni atanan kayyum tarafından süs havuzuna çevrilerek bir parka dâhil edilecek.

GÜNCEL 21.09.2020 07:12
Yılmaz Güney Sineması süs havuzuna çevriliyor
Abone Ol google-news

Batman Belediyesi tarafından 2004 yılında kurulan, 2016’da atanan kayyum tarafından da kapısına kilit vurulan ve 30 Ocak 2017’de elektrik kontağında çıktığı ileri süren bir yangında küle dönen Yılmaz Güney Sineması’nın yeri, yeni kayyum tarafından süs havuzuna çevriliyor.

Kentin simgesi haline gelen ve faaliyet gösterdiği 10 yıl içinde ucuz ve kaliteli hizmet sunan sinema, birçok festival, panel ve sergiye ev sahipliği yaptı.

KAYYUM ANKET DÜZENLEDİ

Kent halkı ve siyasetçilerin ‘sinema olarak kalması’ yönündeki taleplerinin de kayyum tarafından görmezden gelindiği belirtildi. Kayyum yönetiminin ‘Cami mi, sinema salonu mu, yeşil alan mı’ şeklinde daha önce yaptığı anket çalışması, kamuoyunda büyük tepki toplamıştı.

YEREL SEÇİM VAADİYDİ

31 Mart 2019 Yerel Seçimleri'nde Halkların Demokratik Partisi’nden seçilen eş belediye başkanları Mehmet Demir ile Songül Korkmaz, Yılmaz Güney Sineması’nın daha modern hale getirmişti. Eş başkanlar ilk meclis toplantılarında sinemayı yerinde yapma kararı aldı. Kayyumun bıraktığı 307 Milyon TL tutarındaki borç nedeniyle sinemanın planlaması 2020’ye bırakılırken, 23 Mart 2020 tarihinde atanan yeni kayyumla proje tekrar rafa kaldırıldı. Sinemanın kurulu bulunduğu arazi uzun bir süre çitlerle çevrili durumdaydı.

SİNEMA ALANINA SÜS HAVUZU

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre son birkaç gün içinde çitler kaldırılırken, alanın Atatürk Parkı'na dahil edilmek istendiği öğrenildi. Belediye kaynaklarından edinilen bilgiye göre, sinemanın bulunduğu alan parka dahil edilerek süs havuzu yapılacak. Bu kapsamda kazı çalışmaları başlatılan alanda su boruları döşenmeye başlandığı aktarıldı.

YENİDEN İNŞA EDİLMESİ GEREKİYOR

Konuya ilişkin konuşan görevden alınan Belediye Eş Başkanı Songül Kormaz, "Yılmaz Güney Sineması sadece bir salon değil kent ile özdeşleşen bir alandır. O yüzden oranın yapılması için çalışma başlattık. Kurumlarda devamlılık esastır ve o yüzden sinemanın yeniden inşa edilmesi gerekiyor" dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol