birgün

20° HAFİF YAĞMUR

GÜNCEL 23.12.2020 21:36

Yılmaz Özdil'den Ayasofya'nın baş imamına tepki: Linç kampanyasının sözcülüğünü yaptırmışlar

Gazeteci Yılmaz Özdil, Ebubekir Sifil’in "Cenazelerinin camiye alınmaması” yönündeki sözlerine destek veren Ayasofya'nın baş imamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın tepki gösterdi. Özdil, "Linç kampanyasının sözcülüğünü de belli ki Ayasofya'nın imamına yaptırmışlar" dedi.

Yılmaz Özdil'den Ayasofya'nın baş imamına tepki: Linç kampanyasının sözcülüğünü yaptırmışlar

Ebubekir Sifil’in, Yılmaz Özdil ve Cüneyt Akman’a yönelik olarak söylediği “cenazelerinin camiye alınmaması” yönündeki sözlerine destek veren Ayasofya'nın baş imamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın'a, gazeteci Yılmaz Özdil tepki gösterdi.

Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi'nde öğretim görevlisi olan Doç. Dr. Ebubekir Sifil'in Sözcü yazarı Yılmaz Özdil ve Tele 1 sunucusu Cüneyt Akman'la ilgili Diyanet'e seslenip "Cesetleri camilere sokulmasın, cenazeleri kılınmasın" çağrısı yapması tepki çekmişti.

Ebubekir Sifil'e, Ayasofya'ya "baş imam" olarak atanan Prof. Dr. Mehmet Boynukalın’dan destek geldi. Mehmet Boynukalın, Özdil ve Akman'ın Allah'ın ayetleriyle alay ederek "küfür"e girdiğini öne sürdü ve "Dolayısıyla Ebubekir Sifil hoca doğru söylemiş" dedi.

Ebubekir Sifil'e destek veren Boynukalın'a, Sözcü yazarı Yılmaz Özdil'den yanıt geldi.

Sözcü gazetesine konuşan Yılmaz Özdil, ''Bu asılsız linç kampanyasının işaret fişeğini Ebubekir Sifil vermişti. Dine de hukuka da sığmayan linç kampanyasının sözcülüğünü de belli ki Ayasofya'nın imamına yaptırmışlar” dedi.

yilmaz-ozdil-den-ayasofya-nin-bas-imamina-tepki-linc-kampanyasinin-sozculugunu-yaptirmislar-820446-1.
Fotoğraf: Ayasofya'ya "baş imam" olarak atanan Mehmet Boynukalın

"LİNÇ KAMPANYASI BAŞLATILACAĞINI SÖYLEMİŞTİM"

“Özenle seçilmiş bir tarih olduğunu düşünüyorum. Namuslu gazetecilik yaptığımız için sık sık çeşitli linç kampanyalarının hedefi oluruz" diyen Özdil, "Daha dün yeni bir linç kampanyası başlatılacağını söylemiştim. Bu asılsız linç kampanyasının işaret fişeğini Ebubekir Sifil vermişti. Dine de hukuka da sığmayan linç kampanyasının sözcülüğünü de belli ki Ayasofya'nın imamına yaptırmışlar" ifadelerini kullandı.

Özdil, şöyle devam etti: ''Din görevlilerinin hele ki Ayasofya kadar önemli bir camiinin baş imamının böylesine vebal alması ve siyasete bu kadar angaje olması, bir siyasi partinin emellerine bu kadar alet olması Türkiye Cumhuriyeti’nin ne kadar büyük bir tehdit altında olduğunun kanıtıdır. Belli ki önümüzdeki seçimin kampanya malzemesi olarak yine dindar insanlarımızın dini duygularını alet edecekler, kullanacaklar.''

yilmaz-ozdil-den-ayasofya-nin-bas-imamina-tepki-linc-kampanyasinin-sozculugunu-yaptirmislar-820447-1.
Fotoğraf: Ebubekir Sifil, Yılmaz Özdil ve Cüneyt Akman'la ilgili Diyanet'e seslenip "Cesetleri camilere sokulmasın, cenazeleri kılınmasın" çağrısı yapmıştı

''HAKKIMI HELAL ETMİYORUM''

''Ayasofya imamını Allah ıslah etsin. Ama şunu da bilsin ki Allah'ın huzuruna çıktığında Yılmaz Özdil'in vebali ile çıkacaktır" diyen Özdil, "Dini siyasete bu kadar alet eden bir imama, bir Müslüman Türk vatandaşı olarak hakkımı helal etmiyorum. Sanırım samimi Müslüman bütün Türk vatandaşları da bu şekilde düşünür. Ama imam şunu bilsin ki, terör örgütlerine hedef göstermesine rağmen korkmadan ve yılmadan namuslu gazeteciliğimizi sürmeye devam edeceğiz. Bu tür siyasi saptırmalarla, iftiralardan oluşan linç kampanyalarıyla Türkiye'nin gerçek gündemi olan yoksulluk, yolsuzluk ve corona trajedisini unutturmalarına izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol