birgün

28° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 19.05.2019 18:04

Yılmazköy’de jeotermale geçit yok

AYCAN KARADAĞ Aydın’ın Efeler İlçesi Yılmazköy Mahallesi Kanalyolu mevkiisi üzerinde Jeotermal Elektrik Santrali kurmak için çalışma yapan Ken Kipaş Elektrik Üretim A.Ş adlı jeotermal firmasının çalışmaları, Efeler Belediyesi’ne ait bu yolda çalışma izni olmadığı gerekçesiyle durduruldu. Yılmazköy Mahalle sakinleri de Efeler Belediyesi ekiplerine destek olurken, mahallerinde jeotermal istemediklerini ifade ettiler. Efeler Belediyesi ekipleri, jeotermal firmasının […]

Yılmazköy’de jeotermale geçit yok

AYCAN KARADAĞ

Aydın’ın Efeler İlçesi Yılmazköy Mahallesi Kanalyolu mevkiisi üzerinde Jeotermal Elektrik Santrali kurmak için çalışma yapan Ken Kipaş Elektrik Üretim A.Ş adlı jeotermal firmasının çalışmaları, Efeler Belediyesi’ne ait bu yolda çalışma izni olmadığı gerekçesiyle durduruldu.

Yılmazköy Mahalle sakinleri de Efeler Belediyesi ekiplerine destek olurken, mahallerinde jeotermal istemediklerini ifade ettiler.

Efeler Belediyesi ekipleri, jeotermal firmasının yol kenarlarına boru döşemesi çalışmalarını durdurmak için yolu dozer ve kamyonlarla kapattı.

Yılmazköy Mahalle sakinleri, jeotermal firması tarafından yapılan çalışmanın yasaya aykırı olduğunu savundular. Jandarma ekiplerinin güvenlik tedbiri aldığı eylem, Efeler Belediyesi’nin kararlı tutumu karşısında firma yetkililerine ait boruları taşıyan aracın alandan ayrılmasıyla olaysız bir şekilde sona erdi.

“KENDİLERİNİ KANUN ÜSTÜ SAYIYORLAR”

BirGün’e konuşan Yılmazköy Mahallesi muhtarı Özkan Tosun, “Bize izin belgesi olduğunu söylüyor firma çalışanları ama izin belgeleri yok. Bilgi de vermiyorlar. Yalan söylüyorlar. Biz bununla ilgili ilgili kurumlara şikâyet ettik. Şirket yöneticileri buraya da gelmiyor. Bizimle konuşmuyorlar. Kimseyi dinlemiyorlar. Kendilerini kanun üstü sayıyorlar. Biz kanunsuzluğa karşıyız,” diye konuştu.

Yılmazköy’e gelen Aydın Çevre Platformu Başkanı Mehmet Vergili de, firmanın hiçbir yasal prosedür olmadan çalışma yaptığını ve vatandaşın da buna haklı olarak tepki gösterdiğini ifade etti.

ÖDP’DEN DESTEK ZİYARETİ

Öte yandan Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Başkanlar Kurulu üyesi İlknur Başer, mahallelerine jeotermal elektrik santrali kurulmasına karşı mücadele veren Yılmazköy mahallesi sakinlerini ziyaret etti.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin Aydın, Muğla, Manisa ve Uşak İl Meclisleri ile birlikte Aydın’ın Efeler İlçesi’ne bağlı Yılmazköy mahallesine ziyaret eden Başer, burada mahalle sakinleri ile birlikte toplantı düzenleyerek fikir alışverişinde bulundu.

Köy kahvesinde yapılan toplantıda konuşan İlknur Başer, mahalle sakinlerine seslenerek “Toprağına, suyuna, gıdaya, geleceğine, yaşama sahip çıkan siz Yılmazköylülerin, dün topraklarına mahkeme kararına rağmen boru döşemeye başlayan şirketin karşısına dikilerek yürüttüğünüz mücadelenizi ÖDP olarak selamlıyoruz.” dedi.

Başer, “Bugün 19 Mayıs.100 yıl önce bu topraklarda emperyalizme karşı mücadelenin ateşi yakıldı. Siz de dün-bugün topraklarınızı talan etmek, yaşamı zehir etmek isteyen işgalci şirketin karşısına dikildiniz. Mahkeme kararına rağmen buraya hukuksuzca boru döşeyen şirket, zorbaca ‘hukuk tanımıyorum burada benim borum öter’ demektedir. Bunlar cesareti ülkeyi yönetenlerden almaktadır. Bugün ülkeyi yönetenler de ‘benim borum ötecek,  dediğim olacak’ demektedir. Burada tarım arazisine yapılacak her JES patates kuyruklarının yanına yeni gıda kuyruklarının eklenmesi demektir. Tarımın bitirilmesi demektir. Siz burada tüm ülkede yaşayanlar için mücadele ediyorsunuz. Mücadeleniz mücadelemizdir.” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol