İstanbul Tuzla’daki Jandarma Komando Tabur Komutanlığı arazisinin 130 bin metrekarelik kısmı yapılaşmaya açılacak. Araziye ticaret, konut, ibadet, eğitim ile sağlık alanları inşa edilecek.

Yine askeri alan yağmaya açıldı

İsmail ARI

İktidarın 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrasında kent dışına taşınacağı açıkladığı askeri alanlar birer birer imara açılıyor. İstanbul Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü, Tuzla’nın Aydıntepe Mahallesi’ndeki Jandarma Komando Tabur Komutanlığı Kışlası arazisinin imar planlarını değiştirdi. Yeni imar planlarına göre, arazinin 130 bin metrekarelik alanı yapılaşmaya açılacak. Devasa büyüklükteki askeri arazi, parsellere bölünerek “Gelişme konut, konut-ticaret, eğitim alanı, sağlık alanı, kültürel tesis, sosyal tesis ve ibadet alanına dönüştürüldü.


İmar planı raporunda, “Konut ve ticaret-konut alanları olarak planlanan bölgede 2 bin 479 kişinin yaşaması öngörülmekte. Konut alanı 52 bin 871 metrekare ve ticaret-konut alanı ise 49 bin 628 metrekare olarak planlandı” denildi. CHP Tuzla İlçe Başkanı Avukat Eren Ali Bingöl de imar planına karşı dava açacağını belirterek, “Arazi hâlâ askeri alan olarak kullanılıyor. Henüz boşaltılmadı. Çok sayıda ağacın de yer aldığı arazi yeşil alan olsun istiyoruz. Neden ağaçlık bir alan yapılaşmaya açılıyor? Konut yapacak başka yer mi yok?” diye konuştu. Tuzla Belediye Meclisi’nin CHP’li Meclis Üyesi Ülkü Sakalar ise imar planı değişikliğine tepki göstererek, “Askeri alanın konut alanı olarak imara açılmasına karşıyız. Bu planlar büyük oranda yapılaşmayı arttırıyor” dedi. Sadece bu yıl İstanbul’un birçok ilçesinde askeri alan, imar planları birer birer değiştirilerek yapılaşmaya ve ranta açıldı.

İmara açılan askeri alanlar ve büyüklüğü şöyle:

Şubat 2021/Beşiktaş/14 dönüm /Ticaret ve konut alanı
Temmuz 2021/Çekmeköy/Taşdelen/860 bin metrekare/Konut
Ekim 2021/Arnavutköy/754 bin metrekare/Sanayi ve depolama

***

RTÜK arazisine özel tesis planı

Adana’nın Seyhan ilçesinde kamuya ait iki arazinin imara açılmasına ve dönüştürülmesine ilişkin değişikliklere tepki var. TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu’nca düzenlenen basın toplantısında açıklamayı İKK Sekreteri Ahmet Uncu okudu. Açıklamada şöyle denildi: RTÜK’e ait olup satışı gerçekleştirilen Çınarlı Mahallesi’ndeki taşınmaz, eski imar planlarında ‘kamu hizmet alanı’ olarak tanımlanmış, bölgede yaşayan vatandaşların kamusal alan ihtiyacını karşılamasına yönelik planlanmıştır. Yapılan plan revizyonlar, ticari amaçlı ‘özel sağlık tesisi alanı’na dönüştürülmüş. Tamamen kamuya ait bir taşınmazın, askı sürecindeki itirazın değerlendirilmesi ile dönüştürülmesi, hukuk ve kamu vicdanıyla izah edilemez.” Açıklamada Kurtuluş Mahallesi’ndeki otopark alanının ticari alana dönüştüren imar planı değişikliğine yönelik itirazlara da yer verildi.