birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Yine Ekvador, yine muz konteyneri: Mersin'de bu kez de yarım ton kokain ele geçirildi!

Geçen hafta Ekvador’dan gelen 1,3 tonluk kokainin yakalanmasının ardından bugün de yine Ekvador’dan muz konteyneri içinde gelen 463 kilogram kokain ele geçirildi. Limanda bir haftada ele geçirilen kokain miktarı 1,7 ton oldu.

GÜNCEL 23.06.2021 10:09
Yine Ekvador, yine muz konteyneri: Mersin'de bu kez de yarım ton kokain ele geçirildi!
Abone Ol google-news

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Gümrük Muhafaza ekiplerince Mersin Limanı'nda 463 kilogram kokain ele geçirildiğini duyurdu.

Muş, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, bu gece Mersin Limanı'nda bakanlığına bağlı Gümrük Muhafaza ekiplerinin çalışmaları neticesinde 463 kilogram kokain ele geçirildiğini aktararak, "Görevlerini başarıyla yerine getiren Gümrük Muhafaza ekiplerimizi tebrik ediyorum. Zehir tacirlerine asla geçit vermeyeceğiz" ifadesini kullandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, kısa süre önce Mersin'de bir limanda gerçekleştirilen operasyonla 1 ton 300 kilogram uyuşturucu ele geçirilerek ülke tarihinin en yüksek miktarlı kokain yakalamasına imza atıldığı anımsatıldı.

yine-ekvador-yine-muz-konteyneri-mersin-de-bu-kez-de-yarim-ton-kokain-yakalandi-890978-1.

Bu yakalamanın üzerinden henüz birkaç gün geçmişken Gümrük Muhafaza ekiplerinin yine Mersin'de büyük bir uyuşturucu operasyonuna daha imza attığının ve 463 kilogram kokain ele geçirdiğinin bildirildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince yapılan analizde Ekvador'dan Mersin'de bir limana getirilen 5 konteyner riskli olarak değerlendirildi. Limanda gerekli tedbirler alındı ve riskli konteynerler gemiden indirilerek x-ray taramasına sevk edildi. Tarama sonrasında muz yüklü konteynerlerden birinde şüpheli yoğunluğa rastlanmasının ardından bu konteyner arama hangarına alındı. Narkotik dedektör köpeklerin de dahil edildiği aramada konteynerin orta bölümüne gizlenmiş 9 adet siyah renkli çanta tespit edildi. Bu çantalara dedektör köpeklerin tepki vermesinin ardından çantalar bulundukları yerden çıkarılarak açıldı."

Söz konusu çantalarda toplam 463 kilogram sıkıştırılmış halde 404 paket bulunduğu ve paketlerden alınan numunenin analizi neticesinde kokain cinsi uyuşturucu olduğunun belirlendiği aktarılan açıklamada, "Gümrük Muhafaza ekiplerinin başarılı operasyonu sonrasında ele geçirilen 463 kilo kokain ile bir önceki operasyonda ele geçirilen rekor miktardaki kokainin toplam ağırlığı 1 ton 763 kilogram oldu. Bir hafta içinde imza atılan iki dev operasyon sayesinde zehir tacirlerine ağır bir darbe indirildi. Operasyon sonrasında Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde yürütülen soruşturmaya devam ediliyor" değerlendirmesinde bulunuldu.

yine-ekvador-yine-muz-konteyneri-mersin-de-bu-kez-de-yarim-ton-kokain-yakalandi-890977-1.

2020’DE TOPLAM 1954 KİLO

Anadolu Ajansı’nın 19 Ocak 2021 tarihli haberine göre, ‘güvenlik kaynakları’ 2020’de toplam 1 ton 954 kilo kokain yakalandığını bildirmişti.

Habere göre, “Uyuşturucuyla mücadele birimlerinin, 2020'de yaptığı operasyon sayısı, yakaladığı şüpheli ve ele geçirdiği uyuşturucu madde miktarlarında Cumhuriyet tarihi rekorunun kırıldığı belirtilmişti.”

EKVADOR’UN ADI GEÇEN AY DA ANILMIŞTI

Geçen ay Panama’da varış noktası Mersin Limanı olan bir konteynerde muz kutuları içine saklanmış 616 paket kokain ele geçirilmişti.

Kokain yüklü konteynerin çıkış noktası olan Güney Amerika ülkesi Ekvador’daki Puerto Bolivar Limanı’nın Türk şirketi Yılport Holding’e ait olduğu öğrenilmişti.

Yılport Holding’in adı, geçen yıl Ağustos ayında, Kocaeli Dilovası’ndaki Yılport Limanı’nda yakalanan 540 kilo kokain ile de gündeme gelmişti. Bu kokainin ise Brezilya çıkışlı olduğu öğrenilmişti.

YILPORT AÇIKLAMASI

Panama’daki yakalama ardından Yılport Holding’ten konu hakkında yapılan açıklamada Puerto Bolivar Limanı’nda kendilerinin mal alım satımı yapmadığı, içi dolu konteynerin mühürlü bir şekilde limana alındıktan sonra gümrük ve emniyet teşkilatlarının kontrolünden geçtiği ve akabinde gemiye yüklendiği belirtilmişti.

Şirket olarak sorumluluklarının sahiplerinin limanlarına getirdiği malları gemiye yüklemek ve limana ulaşan gemilerden kargo boşaltmakla sınırlı olduğu kaydedilen açıklamada yasa dışı madde ve kaçakçılık konusunda sicili kabarık olan Latin Amerika’daki limanlarda suç örgütlerinin bu tür girişimlerde bulunduğu ancak şirketin limana yaptığı yatırımlarla bu faaliyetleri azalttığı söylenmişti.

Açıklamada “ABD Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi’nin (DEA) yayımladığı raporlarda, Puerto Bolívar Limanı’nın Yılport Holding işletmesine geçtiği 2016 yılından beri, limanda yakalanan uyuşturucu miktarının 9 kat arttığı belirtilmektedir” denilmişti.

YENİ ROTA TÜRKİYE

Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, geçen ay sosyal medya hesabı üzerinden kokain bakımından Türkiye üzerinden Avrupa ve Asya’ya yeni bir rota oluştuğu açıklanmıştı.

Yine Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından yayımlanan 2020 Türkiye Uyuşturucu Raporu’nda da, yeni rotaya ilişkin şu ifadeler yer aldı:

2017 yılından itibaren birimlerimiz tarafından önceki yıllara göre rekor düzeylerde gerçekleştirilen yakalamalar ülkemizin Güneydoğu ve Doğu Avrupa’ya hedefli kokain kaçakçılığında artan bir şekilde transit ülke olarak kullanıldığının önemli bir göstergesidir.
AB Ülkelerinde 2017 yılında yapılan yüklü kokain yakalamalarının, suç organizasyonlarını kokainin Avrupa’ya transferinde Türkiye üzerinden yeni bir rotaya sevk ettiğini düşündürmektedir.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol