birgün

15° YER YER HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞIŞ

SİYASET 24.09.2020 08:15

Yine kişiye özel ilan

YÖK’ün uyarısına rağmen adrese teslim ilanlar verilmeye devam ediliyor. ADÜ’de açılan akademisyen ilanı, üniversitenin aynı bölümünde çalışan araştırma görevlisini işaret etti.

Yine kişiye özel ilan

Berkay SAĞOL

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) kişiye özel ilanlara ilişkin cezai yaptırım uyarısına rağmen üniversiteler, kişiye özel kadro şartları belirlemeyi sürdürüyor.

Aydın’da bulunan Adnan Menderes Üniversitesi’nin (ADÜ) 22 Eylül’de açtığı öğretim üyesi ilanında yeni bir skandal ortaya çıktı. Birçok bölüme profesör, doçent ve doktor öğretim üyesi alınacağı belirtilen ilanda İletişim Fakültesi, Bilişim ve Enformasyon Teknolojileri bölümü için adrese teslim atama şartı oluşturuldu. İlanda “Basın ve yayın alanında doktora yapmış olmak. Üçüncü aşama gündem belirleme konusunda çalışması olmak” şartları arandı. Şartları, bölümde hali hazırda araştırma görevlisi olarak çalışan A.E.D’nin karşıladığı öğrenildi.

A.E.D’nin, YÖK'ün Ulusal Tez Merkezi'nde üçüncü aşama gündem belirleme konusunda Türkiye’de kayıtlı çalışması olan tek kişi olması dikkat çekti. A.E.D’nin kayıtlı doktora tezinin konusu ise, “Üçüncü aşama gündem belirleme araştırması: Sağlık haberleri özelinde medya ve kamuoyu bağlantısı.”

A.E.D’nin aynı zamanda 2020 yılında, “Ekonomi Haberlerine Yönelik Üçüncü Aşama Gündem Belirleme Araştırması” ve “Kadına Yönelik Şiddet Haberlerinin Kamuoyuna Etkisi: Üçüncü Aşama Gündem Belirleme Çalışması” isimli iki makalesi bulunuyor. Yine 2020 yılında yayınlanan “İletişimde Güncel Çalışmalar” adlı kitapta, A.E.D’nin, “Üçüncü Aşama Gündem Belirleme Araştırmalarında Kullanılan Gündem Belirleme Ağı Modeli ve Araştırma Yöntemi” isimli çalışması da yer alıyor.

***

Bir adrese teslim ilan da Bolu’da

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi tarafından ilan edilen Akademik Personel kadrolarının belirli bir adayı tarif eden özel şartlar sunması dikkat çekti. İlanda “Dijital hikaye anlatımı ve okuma becerisi ile ilgili çalışma yapmış olmak. Değerler eğitimi ve drama konusunda iş tecrübesi sahibi olmak” şartı yer aldı. Çocuk Gelişimi Öğretim Görevlisi kadrosu için yapılan ön değerlendirmeyi 5 kişiden sadece 1’i geçti.

Usulsüzlük iddiaları Meclis’te

Öte yandan HDP’li Alican Önlü, Munzur Üniversitesi Rektörü Ubeyde İpek hakkındaki iddiaları Meclis’e taşıdı. Önlü, “Rektör Ubeyde İpek’in hemşericilik yaptığı ve kendi akrabalarını üniversiteye aldırdığı iddiaları doğru mudur?” diye sordu. Önlü’nün Bakan Selçuk’a yönelttiği soru şöyle: “Munzur Üniversitesi’nde iki dönemdir rektörlük görevini yürüten Ubeyde İpek hakkında basına ve kamuoyuna yansıyan iddiaların araştırılması adına bakanlık olarak bir soruşturma başlatacak mısınız?”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız